Lindesberg vs Skinnskatteberg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LindesbergSkinnskatteberg
27,8%
S30,8%
16,5%
13,3%
24,4%
SD28,9%
5,2%
3,3%
6,0%
6,0%
6,0%
6,0%
4,2%
5,6%
3,9%
3,2%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 82,4%
Kommun 2026
LindesbergSkinnskatteberg
25,8%
S32,5%
17,9%
8,9%
20,3%
SD30,0%
5,7%
0,4%
6,5%
15,8%
4,9%
0,2%
5,5%
12,0%
4,0%
0,0%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 78,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lindesberg, den ljusare undre är Skinnskatteberg. Skillnaden är Lindesberg minus Skinnskatteberg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,5 % 48,6 % | 38,6 % 45,3 % | 36,9 % 42,8 % | 31,6 % 38,5 % | 30,2 % 34,4 % | 27,8 % 30,8 % | -3,0 |
| SD | 5,1 % 3,0 % | 9,2 % 6,7 % | 20,9 % 18,1 % | 25,0 % 25,2 % | 30,1 % 31,4 % | 24,4 % 28,9 % | -4,4 |
| M | 18,2 % 14,4 % | 23,5 % 17,4 % | 16,9 % 13,3 % | 15,8 % 10,7 % | 15,5 % 11,6 % | 16,5 % 13,3 % | +3,2 |
| C | 12,3 % 9,2 % | 8,0 % 6,4 % | 7,5 % 6,4 % | 8,5 % 6,7 % | 6,0 % 4,1 % | 5,2 % 3,3 % | +1,9 |
| V | 5,3 % 9,2 % | 4,6 % 7,4 % | 4,3 % 6,4 % | 6,1 % 6,6 % | 5,1 % 5,2 % | 6,0 % 6,0 % | +0,0 |
| L | 4,4 % 5,7 % | 5,0 % 7,8 % | 2,8 % 5,1 % | 2,8 % 4,9 % | 2,7 % 4,2 % | 4,2 % 5,6 % | -1,4 |
| KD | 5,4 % 3,8 % | 4,8 % 2,9 % | 3,7 % 2,4 % | 6,0 % 3,9 % | 5,4 % 5,3 % | 6,0 % 6,0 % | -0,0 |
| ÖVR | 2,1 % 2,8 % | 1,0 % 0,9 % | 0,9 % 0,7 % | 1,6 % 1,5 % | 1,8 % 1,0 % | 5,9 % 3,0 % | +2,9 |
| MP | 3,6 % 3,4 % | 5,2 % 5,3 % | 4,7 % 3,0 % | 2,6 % 2,0 % | 3,3 % 2,8 % | 3,9 % 3,2 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,8%30,8%-3,0pp
SD24,4%28,9%-4,4ppValdeltagande: Lindesberg 84,4% · Skinnskatteberg 82,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

