Linköping vs Söderköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LinköpingSöderköping
27,9%
S22,6%
21,4%
21,5%
13,6%
SD24,8%
8,7%
7,8%
7,8%
3,5%
6,2%
8,0%
5,4%
5,5%
7,5%
5,0%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 88,3%
Kommun 2026
LinköpingSöderköping
25,5%
S18,2%
20,1%
20,2%
12,8%
SD20,1%
7,2%
12,8%
7,6%
3,8%
4,9%
6,8%
3,5%
3,6%
7,5%
4,3%
Valdeltagande 85,4%Valdeltagande 87,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Linköping, den ljusare undre är Söderköping. Skillnaden är Linköping minus Söderköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,4 % 28,6 % | 30,6 % 33,7 % | 24,2 % 26,0 % | 22,2 % 21,7 % | 20,9 % 21,4 % | 21,4 % 21,5 % | -0,1 |
| S | 32,8 % 30,9 % | 27,6 % 26,2 % | 29,1 % 27,0 % | 27,6 % 22,4 % | 30,1 % 24,4 % | 27,9 % 22,6 % | +5,3 |
| SD | 1,7 % 2,7 % | 4,5 % 5,0 % | 11,2 % 16,5 % | 13,2 % 21,9 % | 15,9 % 26,7 % | 13,6 % 24,8 % | -11,2 |
| C | 7,2 % 11,7 % | 6,3 % 10,0 % | 6,1 % 8,7 % | 9,7 % 10,9 % | 8,1 % 7,1 % | 8,7 % 7,8 % | +1,0 |
| MP | 6,2 % 5,3 % | 9,3 % 7,1 % | 8,2 % 5,8 % | 5,6 % 3,5 % | 6,3 % 3,7 % | 7,5 % 5,0 % | +2,5 |
| L | 8,6 % 5,3 % | 8,8 % 5,9 % | 7,0 % 4,3 % | 7,2 % 5,0 % | 6,0 % 4,4 % | 5,4 % 5,5 % | -0,0 |
| KD | 7,7 % 7,6 % | 6,4 % 6,6 % | 5,8 % 5,0 % | 6,5 % 7,8 % | 5,3 % 7,1 % | 6,2 % 8,0 % | -1,9 |
| V | 4,8 % 4,4 % | 4,7 % 4,2 % | 4,7 % 3,8 % | 6,4 % 5,5 % | 6,0 % 4,1 % | 7,8 % 3,5 % | +4,4 |
| ÖVR | 3,7 % 3,5 % | 1,7 % 1,3 % | 1,1 % 1,0 % | 1,7 % 1,3 % | 1,4 % 1,1 % | 1,5 % 1,5 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 2,6 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,9%22,6%+5,3pp
SD13,6%24,8%-11,2ppValdeltagande: Linköping 87,2% · Söderköping 88,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

