Ljungby vs Värnamo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LjungbyVärnamo
24,9%
S27,5%
17,3%
21,8%
24,9%
SD19,5%
6,1%
7,1%
5,7%
5,0%
11,7%
10,0%
4,4%
4,4%
3,2%
3,3%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
LjungbyVärnamo
20,6%
S26,9%
19,5%
27,2%
22,5%
SD15,2%
9,8%
11,3%
7,1%
4,7%
16,1%
9,0%
1,1%
2,7%
3,4%
2,3%
Valdeltagande 79,7%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ljungby, den ljusare undre är Värnamo. Skillnaden är Ljungby minus Värnamo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,8 % 35,9 % | 30,7 % 31,4 % | 33,4 % 33,8 % | 28,3 % 28,4 % | 29,0 % 29,2 % | 24,9 % 27,5 % | -2,5 |
| SD | 3,2 % 3,9 % | 6,1 % 6,6 % | 16,4 % 13,4 % | 23,4 % 18,4 % | 28,3 % 22,2 % | 24,9 % 19,5 % | +5,4 |
| M | 23,2 % 22,1 % | 27,9 % 25,1 % | 20,3 % 20,4 % | 18,6 % 18,1 % | 19,4 % 20,8 % | 17,3 % 21,8 % | -4,5 |
| KD | 9,2 % 15,5 % | 7,1 % 12,6 % | 5,8 % 9,8 % | 8,5 % 11,6 % | 7,7 % 9,1 % | 11,7 % 10,0 % | +1,7 |
| C | 14,0 % 10,6 % | 12,8 % 11,7 % | 10,2 % 10,9 % | 9,3 % 12,6 % | 5,6 % 8,4 % | 6,1 % 7,1 % | -1,0 |
| V | 4,5 % 3,0 % | 4,3 % 2,9 % | 4,2 % 3,0 % | 4,9 % 3,8 % | 3,8 % 3,5 % | 5,7 % 5,0 % | +0,8 |
| L | 5,0 % 5,0 % | 5,1 % 4,7 % | 3,1 % 3,0 % | 3,0 % 3,6 % | 2,5 % 3,3 % | 4,4 % 4,4 % | +0,0 |
| MP | 3,5 % 2,8 % | 5,1 % 4,3 % | 4,2 % 4,1 % | 2,5 % 2,5 % | 2,5 % 2,4 % | 3,2 % 3,3 % | -0,0 |
| ÖVR | 1,6 % 1,3 % | 0,9 % 0,5 % | 1,1 % 0,6 % | 1,4 % 1,0 % | 1,3 % 1,0 % | 1,6 % 1,4 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,9%27,5%-2,5pp
SD24,9%19,5%+5,4ppValdeltagande: Ljungby 83,6% · Värnamo 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

