Ljusdal vs Rättvik — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LjusdalRättvik
28,2%
S26,4%
17,3%
19,5%
24,5%
SD25,1%
7,8%
6,6%
4,7%
3,4%
6,3%
8,4%
4,7%
4,0%
4,5%
4,6%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 85,3%
Kommun 2026
LjusdalRättvik
18,3%
S31,5%
11,9%
19,3%
12,6%
SD17,3%
12,3%
20,8%
3,8%
3,2%
2,0%
6,0%
17,5%
0,7%
9,7%
1,0%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ljusdal, den ljusare undre är Rättvik. Skillnaden är Ljusdal minus Rättvik i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,8 % 36,0 % | 37,0 % 34,1 % | 36,5 % 31,7 % | 34,0 % 26,7 % | 32,1 % 28,6 % | 28,2 % 26,4 % | +1,8 |
| SD | 3,1 % 2,5 % | 6,9 % 6,1 % | 16,6 % 17,0 % | 20,0 % 23,4 % | 26,2 % 29,2 % | 24,5 % 25,1 % | -0,5 |
| M | 19,2 % 22,2 % | 24,1 % 26,5 % | 18,8 % 21,4 % | 14,4 % 16,8 % | 16,0 % 16,5 % | 17,3 % 19,5 % | -2,2 |
| C | 14,5 % 15,3 % | 9,5 % 11,2 % | 8,6 % 10,2 % | 12,3 % 12,2 % | 8,0 % 6,9 % | 7,8 % 6,6 % | +1,2 |
| KD | 5,0 % 5,5 % | 3,6 % 4,9 % | 2,4 % 3,5 % | 5,1 % 7,1 % | 5,6 % 7,4 % | 6,3 % 8,4 % | -2,1 |
| V | 8,4 % 4,2 % | 7,4 % 3,7 % | 5,6 % 4,5 % | 6,9 % 6,1 % | 4,6 % 3,7 % | 4,7 % 3,4 % | +1,2 |
| MP | 3,9 % 4,1 % | 5,2 % 6,2 % | 4,9 % 4,8 % | 2,8 % 3,0 % | 3,5 % 3,7 % | 4,5 % 4,6 % | -0,1 |
| L | 4,4 % 5,7 % | 4,4 % 5,1 % | 3,2 % 3,6 % | 3,4 % 3,1 % | 3,0 % 2,6 % | 4,7 % 4,0 % | +0,6 |
| ÖVR | 2,7 % 4,5 % | 1,9 % 2,2 % | 0,9 % 1,5 % | 1,2 % 1,6 % | 1,1 % 1,4 % | 1,9 % 1,9 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 2,6 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Ljusdal 82,9% · Rättvik 85,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

