Ljusnarsberg vs Ludvika — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LjusnarsbergLudvika
29,6%
S32,4%
16,8%
16,9%
27,7%
SD24,6%
3,2%
4,7%
6,0%
7,4%
4,7%
5,7%
3,1%
3,1%
2,4%
3,3%
Valdeltagande 79,4%Valdeltagande 83,1%
Kommun 2026
LjusnarsbergLudvika
36,0%
S30,7%
27,4%
22,8%
24,8%
SD12,4%
0,8%
8,5%
8,6%
9,2%
0,7%
3,9%
0,6%
1,6%
0,9%
3,0%
Valdeltagande 76,2%Valdeltagande 79,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ljusnarsberg, den ljusare undre är Ludvika. Skillnaden är Ljusnarsberg minus Ludvika i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,4 % 49,1 % | 44,4 % 45,1 % | 42,0 % 40,6 % | 33,8 % 35,4 % | 32,8 % 35,2 % | 29,6 % 32,4 % | -2,8 |
| SD | 5,9 % 2,9 % | 9,6 % 7,6 % | 23,7 % 20,0 % | 31,2 % 23,2 % | 34,9 % 28,1 % | 27,7 % 24,6 % | +3,0 |
| M | 14,5 % 16,6 % | 19,4 % 20,7 % | 12,3 % 15,4 % | 11,3 % 14,1 % | 13,7 % 14,1 % | 16,8 % 16,9 % | -0,1 |
| C | 10,3 % 6,1 % | 5,5 % 3,9 % | 5,1 % 4,1 % | 6,0 % 6,5 % | 3,0 % 4,6 % | 3,2 % 4,7 % | -1,5 |
| V | 8,9 % 10,0 % | 7,9 % 8,2 % | 6,7 % 7,6 % | 7,0 % 8,3 % | 5,5 % 6,2 % | 6,0 % 7,4 % | -1,5 |
| ÖVR | 1,7 % 3,6 % | 1,9 % 1,1 % | 1,1 % 0,5 % | 1,9 % 1,6 % | 2,3 % 1,4 % | 6,5 % 1,9 % | +4,7 |
| KD | 3,8 % 4,0 % | 3,6 % 3,3 % | 2,2 % 2,4 % | 4,2 % 4,5 % | 4,2 % 4,7 % | 4,7 % 5,7 % | -1,0 |
| MP | 3,4 % 3,2 % | 4,5 % 5,1 % | 3,3 % 4,6 % | 1,9 % 2,9 % | 1,9 % 2,8 % | 2,4 % 3,3 % | -0,8 |
| L | 3,1 % 4,4 % | 3,2 % 5,0 % | 2,3 % 3,1 % | 2,7 % 3,5 % | 1,8 % 2,9 % | 3,1 % 3,1 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,6%32,4%-2,8pp
SD27,7%24,6%+3,0ppValdeltagande: Ljusnarsberg 79,4% · Ludvika 83,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

