Lomma vs Lund — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LommaLund
19,1%
S25,7%
28,8%
17,5%
14,7%
SD10,1%
11,9%
10,9%
2,1%
10,0%
6,2%
3,9%
10,8%
6,8%
5,7%
14,0%
Valdeltagande 91,9%Valdeltagande 88,2%
Kommun 2026
LommaLund
19,1%
S25,0%
35,6%
19,2%
10,4%
SD8,2%
4,4%
5,0%
1,4%
10,7%
3,2%
2,6%
8,9%
8,8%
4,1%
13,9%
Valdeltagande 91,3%Valdeltagande 84,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lomma, den ljusare undre är Lund. Skillnaden är Lomma minus Lund i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,6 % 29,8 % | 49,8 % 32,1 % | 39,9 % 22,7 % | 33,2 % 19,1 % | 29,4 % 16,8 % | 28,8 % 17,5 % | +11,3 |
| S | 22,4 % 25,7 % | 14,2 % 19,5 % | 17,4 % 22,6 % | 16,7 % 23,2 % | 23,2 % 28,3 % | 19,1 % 25,7 % | -6,7 |
| SD | 3,9 % 2,5 % | 5,9 % 5,0 % | 12,6 % 9,2 % | 17,1 % 12,2 % | 17,6 % 12,8 % | 14,7 % 10,1 % | +4,6 |
| MP | 2,9 % 9,1 % | 4,9 % 12,8 % | 5,8 % 12,3 % | 3,8 % 9,1 % | 4,5 % 11,0 % | 5,7 % 14,0 % | -8,3 |
| L | 11,0 % 12,3 % | 10,7 % 11,1 % | 9,9 % 9,8 % | 10,0 % 9,8 % | 8,9 % 8,4 % | 10,8 % 6,8 % | +4,0 |
| C | 5,2 % 7,2 % | 5,5 % 6,6 % | 5,8 % 5,7 % | 9,3 % 9,7 % | 8,5 % 8,7 % | 11,9 % 10,9 % | +1,0 |
| V | 1,6 % 5,9 % | 1,4 % 5,8 % | 1,3 % 6,4 % | 2,5 % 9,7 % | 2,2 % 9,1 % | 2,1 % 10,0 % | -7,8 |
| KD | 5,3 % 4,4 % | 5,6 % 5,0 % | 5,0 % 4,0 % | 6,4 % 4,8 % | 4,8 % 3,4 % | 6,2 % 3,9 % | +2,2 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 6,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,1 % 3,0 % | 2,1 % 2,2 % | 0,7 % 1,3 % | 1,0 % 2,4 % | 0,8 % 1,4 % | 0,8 % 1,1 % | -0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S19,1%25,7%-6,7pp
SD14,7%10,1%+4,6ppValdeltagande: Lomma 91,9% · Lund 88,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

