Hoppa till innehållet

Lomma vs Malmö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LommaMalmö
19,1%
S
29,0%
28,8%
M
16,5%
14,7%
SD
13,2%
11,9%
C
5,9%
2,1%
V
17,2%
6,2%
KD
3,3%
10,8%
L
4,6%
5,7%
MP
9,3%
Valdeltagande 91,9%Valdeltagande 80,1%

Kommun 2026

LommaMalmö
19,1%
S
29,4%
35,6%
M
18,9%
10,4%
SD
11,8%
4,4%
C
4,1%
1,4%
V
17,4%
3,2%
KD
1,9%
8,9%
L
3,1%
4,1%
MP
8,5%
Valdeltagande 91,3%Valdeltagande 77,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lomma, den ljusare undre är Malmö. Skillnaden är Lomma minus Malmö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
44,6 %
28,5 %
49,8 %
32,6 %
39,9 %
23,2 %
33,2 %
19,5 %
29,4 %
17,9 %
28,8 %
16,5 %
+12,3
S
22,4 %
35,2 %
14,2 %
28,6 %
17,4 %
29,3 %
16,7 %
29,1 %
23,2 %
29,6 %
19,1 %
29,0 %
-9,9
SD
3,9 %
5,0 %
5,9 %
7,8 %
12,6 %
13,5 %
17,1 %
16,8 %
17,6 %
16,4 %
14,7 %
13,2 %
+1,5
V
1,6 %
5,5 %
1,4 %
6,0 %
1,3 %
7,6 %
2,5 %
11,9 %
2,2 %
12,5 %
2,1 %
17,2 %
-15,0
C
5,2 %
2,9 %
5,5 %
2,8 %
5,8 %
2,7 %
9,3 %
5,7 %
8,5 %
5,5 %
11,9 %
5,9 %
+6,0
L
11,0 %
8,9 %
10,7 %
7,0 %
9,9 %
5,6 %
10,0 %
5,6 %
8,9 %
4,5 %
10,8 %
4,6 %
+6,1
MP
2,9 %
6,1 %
4,9 %
8,8 %
5,8 %
8,6 %
3,8 %
5,6 %
4,5 %
7,5 %
5,7 %
9,3 %
-3,6
KD
5,3 %
3,5 %
5,6 %
3,1 %
5,0 %
2,6 %
6,4 %
3,8 %
4,8 %
3,0 %
6,2 %
3,3 %
+2,9
FI
—
—
—
—
1,6 %
5,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
3,1 %
4,6 %
2,1 %
3,2 %
0,7 %
1,4 %
1,0 %
2,0 %
0,8 %
3,2 %
0,8 %
1,2 %
-0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S19,1%29,0%-9,9pp
M28,8%16,5%+12,3pp
C11,9%5,9%+6,0pp
V2,1%17,2%-15,0pp
KD6,2%3,3%+2,9pp
L10,8%4,6%+6,1pp
MP5,7%9,3%-3,6pp

Valdeltagande: Lomma 91,9% · Malmö 80,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad