Lomma vs Staffanstorp — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LommaStaffanstorp
19,1%
S23,6%
28,8%
28,6%
14,7%
SD20,2%
11,9%
6,8%
2,1%
4,4%
6,2%
5,1%
10,8%
5,8%
5,7%
4,6%
Valdeltagande 91,9%Valdeltagande 88,5%
Kommun 2026
LommaStaffanstorp
19,1%
S21,8%
35,6%
52,8%
10,4%
SD7,7%
4,4%
3,7%
1,4%
3,5%
3,2%
1,8%
8,9%
4,0%
4,1%
4,3%
Valdeltagande 91,3%Valdeltagande 86,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lomma, den ljusare undre är Staffanstorp. Skillnaden är Lomma minus Staffanstorp i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,6 % 36,0 % | 49,8 % 42,5 % | 39,9 % 31,1 % | 33,2 % 27,8 % | 29,4 % 26,9 % | 28,8 % 28,6 % | +0,2 |
| S | 22,4 % 32,0 % | 14,2 % 22,4 % | 17,4 % 25,4 % | 16,7 % 22,1 % | 23,2 % 26,3 % | 19,1 % 23,6 % | -4,5 |
| SD | 3,9 % 5,2 % | 5,9 % 8,7 % | 12,6 % 17,3 % | 17,1 % 22,9 % | 17,6 % 23,2 % | 14,7 % 20,2 % | -5,5 |
| C | 5,2 % 5,2 % | 5,5 % 5,1 % | 5,8 % 5,4 % | 9,3 % 7,6 % | 8,5 % 6,2 % | 11,9 % 6,8 % | +5,1 |
| L | 11,0 % 8,5 % | 10,7 % 8,1 % | 9,9 % 6,3 % | 10,0 % 6,4 % | 8,9 % 5,4 % | 10,8 % 5,8 % | +5,0 |
| KD | 5,3 % 4,3 % | 5,6 % 3,8 % | 5,0 % 3,4 % | 6,4 % 5,1 % | 4,8 % 4,5 % | 6,2 % 5,1 % | +1,1 |
| MP | 2,9 % 3,3 % | 4,9 % 5,1 % | 5,8 % 5,9 % | 3,8 % 3,8 % | 4,5 % 3,5 % | 5,7 % 4,6 % | +1,1 |
| V | 1,6 % 2,2 % | 1,4 % 2,1 % | 1,3 % 2,4 % | 2,5 % 3,1 % | 2,2 % 3,2 % | 2,1 % 4,4 % | -2,3 |
| ÖVR | 3,1 % 3,3 % | 2,1 % 2,3 % | 0,7 % 1,1 % | 1,0 % 1,2 % | 0,8 % 0,9 % | 0,8 % 1,0 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S19,1%23,6%-4,5pp
SD14,7%20,2%-5,5ppValdeltagande: Lomma 91,9% · Staffanstorp 88,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

