Hoppa till innehållet

Ludvika vs Säter — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LudvikaSäter
32,4%
S
28,4%
16,9%
M
18,8%
24,6%
SD
23,8%
4,7%
C
7,5%
7,4%
V
4,5%
5,7%
KD
7,6%
3,1%
L
4,0%
3,3%
MP
3,9%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 87,2%

Kommun 2026

LudvikaSäter
30,7%
S
31,3%
22,8%
M
24,8%
12,4%
SD
14,2%
8,5%
C
14,9%
9,2%
V
4,7%
3,9%
KD
4,9%
1,6%
L
0,5%
3,0%
MP
3,0%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 85,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ludvika, den ljusare undre är Säter. Skillnaden är Ludvika minus Säter i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,1 %
37,4 %
45,1 %
33,8 %
40,6 %
33,6 %
35,4 %
29,8 %
35,2 %
30,9 %
32,4 %
28,4 %
+4,0
SD
2,9 %
2,5 %
7,6 %
7,8 %
20,0 %
18,8 %
23,2 %
21,7 %
28,1 %
26,7 %
24,6 %
23,8 %
+0,8
M
16,6 %
20,0 %
20,7 %
26,2 %
15,4 %
18,6 %
14,1 %
16,9 %
14,1 %
16,6 %
16,9 %
18,8 %
-1,9
C
6,1 %
15,5 %
3,9 %
11,7 %
4,1 %
10,4 %
6,5 %
12,4 %
4,6 %
7,8 %
4,7 %
7,5 %
-2,8
V
10,0 %
6,7 %
8,2 %
5,7 %
7,6 %
5,4 %
8,3 %
6,3 %
6,2 %
4,5 %
7,4 %
4,5 %
+2,9
KD
4,0 %
5,6 %
3,3 %
4,2 %
2,4 %
3,2 %
4,5 %
6,2 %
4,7 %
6,5 %
5,7 %
7,6 %
-2,0
MP
3,2 %
3,8 %
5,1 %
4,9 %
4,6 %
3,8 %
2,9 %
2,5 %
2,8 %
3,0 %
3,3 %
3,9 %
-0,7
L
4,4 %
4,9 %
5,0 %
4,6 %
3,1 %
2,9 %
3,5 %
3,1 %
2,9 %
2,6 %
3,1 %
4,0 %
-0,8
ÖVR
3,6 %
3,6 %
1,1 %
1,2 %
0,5 %
0,9 %
1,6 %
1,1 %
1,4 %
1,3 %
1,9 %
1,5 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,7 %
2,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,4%28,4%+4,0pp
C4,7%7,5%-2,8pp
V7,4%4,5%+2,9pp

Valdeltagande: Ludvika 83,1% · Säter 87,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad