Ludvika vs Smedjebacken — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LudvikaSmedjebacken
32,4%
S34,2%
16,9%
17,4%
24,6%
SD26,2%
4,7%
4,0%
7,4%
4,5%
5,7%
5,5%
3,1%
3,3%
3,3%
2,9%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 85,1%
Kommun 2026
LudvikaSmedjebacken
30,7%
S56,1%
22,8%
18,4%
12,4%
SD13,4%
8,5%
3,7%
9,2%
3,3%
3,9%
1,6%
1,6%
0,8%
3,0%
2,5%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 83,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ludvika, den ljusare undre är Smedjebacken. Skillnaden är Ludvika minus Smedjebacken i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,1 % 53,7 % | 45,1 % 50,9 % | 40,6 % 44,1 % | 35,4 % 39,0 % | 35,2 % 36,3 % | 32,4 % 34,2 % | -1,8 |
| SD | 2,9 % 2,2 % | 7,6 % 6,4 % | 20,0 % 18,5 % | 23,2 % 22,9 % | 28,1 % 30,5 % | 24,6 % 26,2 % | -1,6 |
| M | 16,6 % 16,1 % | 20,7 % 19,7 % | 15,4 % 15,0 % | 14,1 % 13,9 % | 14,1 % 14,1 % | 16,9 % 17,4 % | -0,5 |
| V | 10,0 % 7,7 % | 8,2 % 6,7 % | 7,6 % 6,7 % | 8,3 % 7,6 % | 6,2 % 5,3 % | 7,4 % 4,5 % | +2,9 |
| C | 6,1 % 7,3 % | 3,9 % 5,1 % | 4,1 % 5,4 % | 6,5 % 6,3 % | 4,6 % 4,1 % | 4,7 % 4,0 % | +0,7 |
| KD | 4,0 % 3,5 % | 3,3 % 2,6 % | 2,4 % 2,1 % | 4,5 % 4,5 % | 4,7 % 4,1 % | 5,7 % 5,5 % | +0,2 |
| MP | 3,2 % 2,9 % | 5,1 % 4,1 % | 4,6 % 3,6 % | 2,9 % 2,1 % | 2,8 % 2,4 % | 3,3 % 2,9 % | +0,3 |
| L | 4,4 % 3,2 % | 5,0 % 3,4 % | 3,1 % 1,9 % | 3,5 % 2,5 % | 2,9 % 1,9 % | 3,1 % 3,3 % | -0,2 |
| ÖVR | 3,6 % 3,5 % | 1,1 % 1,1 % | 0,5 % 0,8 % | 1,6 % 1,3 % | 1,4 % 1,2 % | 1,9 % 1,9 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Ludvika 83,1% · Smedjebacken 85,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

