Luleå vs Överkalix — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LuleåÖverkalix
36,1%
S36,5%
18,3%
13,4%
15,0%
SD20,4%
5,8%
8,4%
7,4%
7,6%
6,3%
7,6%
4,2%
3,1%
5,6%
1,2%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 81,1%
Kommun 2026
LuleåÖverkalix
36,7%
S25,6%
19,3%
4,9%
10,4%
SD4,9%
6,8%
48,5%
7,2%
8,4%
6,8%
6,6%
4,1%
0,6%
4,6%
0,3%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 75,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Luleå, den ljusare undre är Överkalix. Skillnaden är Luleå minus Överkalix i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,0 % 58,5 % | 45,9 % 61,0 % | 44,7 % 52,5 % | 39,0 % 46,7 % | 39,5 % 42,9 % | 36,1 % 36,5 % | -0,4 |
| SD | 1,3 % 0,8 % | 3,5 % 3,7 % | 8,8 % 13,0 % | 13,4 % 18,3 % | 17,4 % 23,3 % | 15,0 % 20,4 % | -5,5 |
| M | 17,0 % 7,1 % | 20,1 % 8,1 % | 15,9 % 8,1 % | 15,4 % 7,8 % | 15,7 % 10,1 % | 18,3 % 13,4 % | +4,9 |
| V | 8,5 % 12,6 % | 7,7 % 10,8 % | 7,5 % 10,5 % | 10,5 % 10,5 % | 7,2 % 7,8 % | 7,4 % 7,6 % | -0,3 |
| C | 6,5 % 11,4 % | 5,0 % 9,1 % | 4,6 % 8,9 % | 7,5 % 8,8 % | 5,9 % 5,8 % | 5,8 % 8,4 % | -2,6 |
| KD | 4,4 % 2,6 % | 3,5 % 1,4 % | 3,2 % 1,1 % | 4,8 % 3,4 % | 5,3 % 5,7 % | 6,3 % 7,6 % | -1,3 |
| MP | 5,7 % 2,1 % | 7,2 % 2,4 % | 6,6 % 2,2 % | 3,6 % 1,1 % | 4,3 % 1,5 % | 5,6 % 1,2 % | +4,4 |
| L | 6,0 % 2,5 % | 5,7 % 3,0 % | 4,4 % 1,8 % | 4,4 % 2,1 % | 3,6 % 1,8 % | 4,2 % 3,1 % | +1,1 |
| ÖVR | 3,5 % 2,4 % | 1,5 % 0,6 % | 1,2 % 0,5 % | 1,6 % 1,3 % | 1,1 % 1,1 % | 1,4 % 1,8 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 3,0 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD15,0%20,4%-5,5ppValdeltagande: Luleå 86,2% · Överkalix 81,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

