Lund vs Sjöbo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LundSjöbo
25,7%
S16,4%
17,5%
20,5%
10,1%
SD37,5%
10,9%
5,2%
10,0%
3,5%
3,9%
7,3%
6,8%
4,4%
14,0%
3,6%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 84,2%
Kommun 2026
LundSjöbo
25,0%
S13,2%
19,2%
21,7%
8,2%
SD34,6%
5,0%
6,1%
10,7%
7,7%
2,6%
10,9%
8,8%
2,2%
13,9%
3,3%
Valdeltagande 84,9%Valdeltagande 81,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lund, den ljusare undre är Sjöbo. Skillnaden är Lund minus Sjöbo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,5 % 8,9 % | 5,0 % 15,8 % | 9,2 % 30,0 % | 12,2 % 39,2 % | 12,8 % 42,6 % | 10,1 % 37,5 % | -27,4 |
| M | 29,8 % 29,6 % | 32,1 % 35,0 % | 22,7 % 23,2 % | 19,1 % 18,2 % | 16,8 % 17,6 % | 17,5 % 20,5 % | -3,1 |
| S | 25,7 % 32,2 % | 19,5 % 23,5 % | 22,6 % 23,6 % | 23,2 % 19,1 % | 28,3 % 19,1 % | 25,7 % 16,4 % | +9,3 |
| MP | 9,1 % 2,7 % | 12,8 % 4,1 % | 12,3 % 3,9 % | 9,1 % 2,4 % | 11,0 % 2,7 % | 14,0 % 3,6 % | +10,4 |
| L | 12,3 % 5,2 % | 11,1 % 4,8 % | 9,8 % 2,9 % | 9,8 % 2,9 % | 8,4 % 2,9 % | 6,8 % 4,4 % | +2,3 |
| C | 7,2 % 10,5 % | 6,6 % 8,6 % | 5,7 % 7,7 % | 9,7 % 7,0 % | 8,7 % 4,3 % | 10,9 % 5,2 % | +5,7 |
| V | 5,9 % 3,0 % | 5,8 % 2,9 % | 6,4 % 2,4 % | 9,7 % 3,3 % | 9,1 % 2,7 % | 10,0 % 3,5 % | +6,5 |
| KD | 4,4 % 5,9 % | 5,0 % 3,9 % | 4,0 % 3,4 % | 4,8 % 6,2 % | 3,4 % 6,9 % | 3,9 % 7,3 % | -3,4 |
| FI | — — | — — | 6,0 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,0 % 2,0 % | 2,2 % 1,3 % | 1,3 % 1,0 % | 2,4 % 1,6 % | 1,4 % 1,2 % | 1,1 % 1,5 % | -0,4 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,7%16,4%+9,3pp
SD10,1%37,5%-27,4ppValdeltagande: Lund 88,2% · Sjöbo 84,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

