Hoppa till innehållet

Lund vs Skurup — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LundSkurup
25,7%
S
21,0%
17,5%
M
23,4%
10,1%
SD
30,8%
10,9%
C
4,8%
10,0%
V
5,0%
3,9%
KD
5,5%
6,8%
L
4,6%
14,0%
MP
3,4%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

LundSkurup
25,0%
S
19,9%
19,2%
M
35,2%
8,2%
SD
23,0%
5,0%
C
5,7%
10,7%
V
5,7%
2,6%
KD
2,7%
8,8%
L
1,7%
13,9%
MP
2,1%
Valdeltagande 84,9%Valdeltagande 82,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lund, den ljusare undre är Skurup. Skillnaden är Lund minus Skurup i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
25,7 %
35,2 %
19,5 %
26,3 %
22,6 %
28,6 %
23,2 %
22,6 %
28,3 %
24,0 %
25,7 %
21,0 %
+4,8
M
29,8 %
29,0 %
32,1 %
35,2 %
22,7 %
23,6 %
19,1 %
20,6 %
16,8 %
20,1 %
17,5 %
23,4 %
-5,9
SD
2,5 %
7,8 %
5,0 %
13,5 %
9,2 %
25,1 %
12,2 %
33,3 %
12,8 %
34,9 %
10,1 %
30,8 %
-20,7
MP
9,1 %
2,9 %
12,8 %
4,2 %
12,3 %
3,9 %
9,1 %
2,6 %
11,0 %
2,4 %
14,0 %
3,4 %
+10,7
L
12,3 %
6,5 %
11,1 %
6,3 %
9,8 %
3,8 %
9,8 %
3,8 %
8,4 %
3,3 %
6,8 %
4,6 %
+2,2
C
7,2 %
8,8 %
6,6 %
7,3 %
5,7 %
6,7 %
9,7 %
7,2 %
8,7 %
5,1 %
10,9 %
4,8 %
+6,1
V
5,9 %
2,8 %
5,8 %
2,7 %
6,4 %
3,4 %
9,7 %
4,3 %
9,1 %
3,8 %
10,0 %
5,0 %
+5,0
FI
—
—
—
—
6,0 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—
KD
4,4 %
4,6 %
5,0 %
2,8 %
4,0 %
2,3 %
4,8 %
4,4 %
3,4 %
5,0 %
3,9 %
5,5 %
-1,6
ÖVR
3,0 %
2,4 %
2,2 %
1,6 %
1,3 %
0,9 %
2,4 %
1,2 %
1,4 %
1,4 %
1,1 %
1,5 %
-0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,7%21,0%+4,8pp
M17,5%23,4%-5,9pp
SD10,1%30,8%-20,7pp
C10,9%4,8%+6,1pp
V10,0%5,0%+5,0pp
L6,8%4,6%+2,2pp
MP14,0%3,4%+10,7pp

Valdeltagande: Lund 88,2% · Skurup 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad