Lund vs Staffanstorp — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LundStaffanstorp
25,7%
S23,6%
17,5%
28,6%
10,1%
SD20,2%
10,9%
6,8%
10,0%
4,4%
3,9%
5,1%
6,8%
5,8%
14,0%
4,6%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 88,5%
Kommun 2026
LundStaffanstorp
25,0%
S21,8%
19,2%
52,8%
8,2%
SD7,7%
5,0%
3,7%
10,7%
3,5%
2,6%
1,8%
8,8%
4,0%
13,9%
4,3%
Valdeltagande 84,9%Valdeltagande 86,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lund, den ljusare undre är Staffanstorp. Skillnaden är Lund minus Staffanstorp i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,8 % 36,0 % | 32,1 % 42,5 % | 22,7 % 31,1 % | 19,1 % 27,8 % | 16,8 % 26,9 % | 17,5 % 28,6 % | -11,1 |
| S | 25,7 % 32,0 % | 19,5 % 22,4 % | 22,6 % 25,4 % | 23,2 % 22,1 % | 28,3 % 26,3 % | 25,7 % 23,6 % | +2,1 |
| SD | 2,5 % 5,2 % | 5,0 % 8,7 % | 9,2 % 17,3 % | 12,2 % 22,9 % | 12,8 % 23,2 % | 10,1 % 20,2 % | -10,1 |
| MP | 9,1 % 3,3 % | 12,8 % 5,1 % | 12,3 % 5,9 % | 9,1 % 3,8 % | 11,0 % 3,5 % | 14,0 % 4,6 % | +9,4 |
| L | 12,3 % 8,5 % | 11,1 % 8,1 % | 9,8 % 6,3 % | 9,8 % 6,4 % | 8,4 % 5,4 % | 6,8 % 5,8 % | +1,0 |
| C | 7,2 % 5,2 % | 6,6 % 5,1 % | 5,7 % 5,4 % | 9,7 % 7,6 % | 8,7 % 6,2 % | 10,9 % 6,8 % | +4,1 |
| V | 5,9 % 2,2 % | 5,8 % 2,1 % | 6,4 % 2,4 % | 9,7 % 3,1 % | 9,1 % 3,2 % | 10,0 % 4,4 % | +5,6 |
| FI | — — | — — | 6,0 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
| KD | 4,4 % 4,3 % | 5,0 % 3,8 % | 4,0 % 3,4 % | 4,8 % 5,1 % | 3,4 % 4,5 % | 3,9 % 5,1 % | -1,2 |
| ÖVR | 3,0 % 3,3 % | 2,2 % 2,3 % | 1,3 % 1,1 % | 2,4 % 1,2 % | 1,4 % 0,9 % | 1,1 % 1,0 % | +0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,7%23,6%+2,1pp
SD10,1%20,2%-10,1ppValdeltagande: Lund 88,2% · Staffanstorp 88,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

