Lund vs Svedala — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LundSvedala
25,7%
S21,5%
17,5%
24,8%
10,1%
SD28,6%
10,9%
5,4%
10,0%
3,8%
3,9%
5,7%
6,8%
5,2%
14,0%
3,8%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 88,9%
Kommun 2026
LundSvedala
25,0%
S20,0%
19,2%
26,9%
8,2%
SD25,4%
5,0%
4,4%
10,7%
2,4%
2,6%
3,8%
8,8%
3,3%
13,9%
3,8%
Valdeltagande 84,9%Valdeltagande 87,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lund, den ljusare undre är Svedala. Skillnaden är Lund minus Svedala i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,8 % 30,4 % | 32,1 % 39,5 % | 22,7 % 26,9 % | 19,1 % 22,6 % | 16,8 % 22,0 % | 17,5 % 24,8 % | -7,4 |
| S | 25,7 % 36,4 % | 19,5 % 24,2 % | 22,6 % 26,6 % | 23,2 % 21,9 % | 28,3 % 24,8 % | 25,7 % 21,5 % | +4,2 |
| SD | 2,5 % 9,3 % | 5,0 % 13,3 % | 9,2 % 24,1 % | 12,2 % 31,5 % | 12,8 % 32,7 % | 10,1 % 28,6 % | -18,5 |
| MP | 9,1 % 2,7 % | 12,8 % 4,6 % | 12,3 % 5,1 % | 9,1 % 3,0 % | 11,0 % 2,8 % | 14,0 % 3,8 % | +10,2 |
| L | 12,3 % 8,2 % | 11,1 % 7,3 % | 9,8 % 5,4 % | 9,8 % 5,3 % | 8,4 % 3,5 % | 6,8 % 5,2 % | +1,6 |
| C | 7,2 % 4,6 % | 6,6 % 4,0 % | 5,7 % 4,4 % | 9,7 % 6,0 % | 8,7 % 4,8 % | 10,9 % 5,4 % | +5,5 |
| V | 5,9 % 2,2 % | 5,8 % 2,2 % | 6,4 % 2,1 % | 9,7 % 3,2 % | 9,1 % 3,0 % | 10,0 % 3,8 % | +6,2 |
| FI | — — | — — | 6,0 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
| KD | 4,4 % 3,9 % | 5,0 % 3,2 % | 4,0 % 2,9 % | 4,8 % 5,3 % | 3,4 % 5,4 % | 3,9 % 5,7 % | -1,8 |
| ÖVR | 3,0 % 2,4 % | 2,2 % 1,7 % | 1,3 % 1,1 % | 2,4 % 1,3 % | 1,4 % 0,9 % | 1,1 % 1,2 % | -0,0 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,7%21,5%+4,2pp
SD10,1%28,6%-18,5ppValdeltagande: Lund 88,2% · Svedala 88,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

