Hoppa till innehållet

Lycksele vs Norsjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LyckseleNorsjö
36,1%
S
39,0%
15,5%
M
15,3%
16,7%
SD
15,9%
4,7%
C
5,8%
6,6%
V
5,8%
12,0%
KD
10,1%
3,7%
L
3,5%
3,3%
MP
2,2%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 82,0%

Kommun 2026

LyckseleNorsjö
31,7%
S
39,9%
9,6%
M
25,1%
5,5%
SD
4,3%
2,6%
C
2,3%
5,8%
V
6,8%
40,2%
KD
16,6%
2,8%
L
4,0%
1,8%
MP
1,1%
Valdeltagande 80,2%Valdeltagande 78,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lycksele, den ljusare undre är Norsjö. Skillnaden är Lycksele minus Norsjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
50,1 %
49,4 %
49,3 %
48,4 %
46,0 %
50,2 %
38,9 %
42,2 %
40,4 %
41,3 %
36,1 %
39,0 %
-2,9
SD
1,7 %
1,0 %
3,6 %
2,4 %
10,5 %
9,7 %
13,8 %
13,0 %
18,2 %
18,4 %
16,7 %
15,9 %
+0,8
M
12,2 %
7,3 %
16,8 %
11,3 %
14,1 %
8,6 %
14,4 %
7,9 %
14,7 %
13,4 %
15,5 %
15,3 %
+0,2
C
8,7 %
15,3 %
4,4 %
9,9 %
4,1 %
8,3 %
7,3 %
10,8 %
5,2 %
6,1 %
4,7 %
5,8 %
-1,1
V
7,3 %
9,6 %
8,6 %
12,5 %
10,3 %
12,3 %
9,4 %
10,1 %
5,3 %
6,4 %
6,6 %
5,8 %
+0,7
KD
9,3 %
9,1 %
8,1 %
5,9 %
7,2 %
4,9 %
9,7 %
9,2 %
10,3 %
8,6 %
12,0 %
10,1 %
+1,9
L
6,1 %
4,6 %
5,1 %
5,5 %
3,7 %
3,6 %
3,8 %
4,0 %
2,9 %
3,6 %
3,7 %
3,5 %
+0,3
MP
2,7 %
1,6 %
3,3 %
2,8 %
2,3 %
1,3 %
1,4 %
1,1 %
2,2 %
1,2 %
3,3 %
2,2 %
+1,0
ÖVR
1,9 %
2,0 %
0,6 %
1,4 %
0,4 %
0,5 %
1,2 %
1,8 %
0,8 %
1,0 %
1,4 %
2,3 %
-0,9
FI
—
—
—
—
1,3 %
0,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S36,1%39,0%-2,9pp

Valdeltagande: Lycksele 82,4% · Norsjö 82,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad