Hoppa till innehållet

Lycksele vs Sorsele — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LyckseleSorsele
36,1%
S
29,8%
15,5%
M
14,4%
16,7%
SD
22,6%
4,7%
C
7,7%
6,6%
V
5,0%
12,0%
KD
8,2%
3,7%
L
2,4%
3,3%
MP
7,5%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 83,5%

Kommun 2026

LyckseleSorsele
31,7%
S
26,6%
9,6%
M
22,7%
5,5%
SD
6,6%
2,6%
C
26,9%
5,8%
V
7,7%
40,2%
KD
1,4%
2,8%
L
0,2%
1,8%
MP
7,9%
Valdeltagande 80,2%Valdeltagande 78,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lycksele, den ljusare undre är Sorsele. Skillnaden är Lycksele minus Sorsele i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
50,1 %
41,3 %
49,3 %
42,4 %
46,0 %
39,5 %
38,9 %
35,7 %
40,4 %
39,2 %
36,1 %
29,8 %
+6,4
SD
1,7 %
1,4 %
3,6 %
4,0 %
10,5 %
13,2 %
13,8 %
15,5 %
18,2 %
21,8 %
16,7 %
22,6 %
-6,0
C
8,7 %
17,9 %
4,4 %
11,4 %
4,1 %
9,6 %
7,3 %
12,2 %
5,2 %
7,8 %
4,7 %
7,7 %
-2,9
M
12,2 %
12,7 %
16,8 %
15,3 %
14,1 %
11,3 %
14,4 %
11,0 %
14,7 %
11,4 %
15,5 %
14,4 %
+1,1
V
7,3 %
8,1 %
8,6 %
11,9 %
10,3 %
13,5 %
9,4 %
12,8 %
5,3 %
7,3 %
6,6 %
5,0 %
+1,6
KD
9,3 %
9,3 %
8,1 %
7,5 %
7,2 %
5,9 %
9,7 %
6,9 %
10,3 %
7,1 %
12,0 %
8,2 %
+3,8
MP
2,7 %
2,9 %
3,3 %
3,3 %
2,3 %
3,0 %
1,4 %
2,0 %
2,2 %
2,3 %
3,3 %
7,5 %
-4,2
L
6,1 %
4,2 %
5,1 %
3,5 %
3,7 %
1,7 %
3,8 %
1,9 %
2,9 %
2,2 %
3,7 %
2,4 %
+1,3
ÖVR
1,9 %
2,3 %
0,6 %
0,8 %
0,4 %
0,4 %
1,2 %
2,1 %
0,8 %
1,0 %
1,4 %
2,5 %
-1,1
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S36,1%29,8%+6,4pp
SD16,7%22,6%-6,0pp
C4,7%7,7%-2,9pp
KD12,0%8,2%+3,8pp
MP3,3%7,5%-4,2pp

Valdeltagande: Lycksele 82,4% · Sorsele 83,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad