Lycksele vs Vilhelmina — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LyckseleVilhelmina
36,1%
S32,0%
15,5%
11,4%
16,7%
SD22,8%
4,7%
6,5%
6,6%
6,8%
12,0%
10,6%
3,7%
2,4%
3,3%
5,4%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 83,0%
Kommun 2026
LyckseleVilhelmina
31,7%
S29,3%
9,6%
9,8%
5,5%
SD10,0%
2,6%
16,7%
5,8%
6,5%
40,2%
19,7%
2,8%
0,4%
1,8%
4,3%
Valdeltagande 80,2%Valdeltagande 81,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lycksele, den ljusare undre är Vilhelmina. Skillnaden är Lycksele minus Vilhelmina i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,1 % 47,0 % | 49,3 % 51,8 % | 46,0 % 45,9 % | 38,9 % 37,3 % | 40,4 % 35,3 % | 36,1 % 32,0 % | +4,2 |
| SD | 1,7 % 1,4 % | 3,6 % 4,3 % | 10,5 % 12,7 % | 13,8 % 16,3 % | 18,2 % 25,8 % | 16,7 % 22,8 % | -6,2 |
| M | 12,2 % 8,9 % | 16,8 % 11,7 % | 14,1 % 9,0 % | 14,4 % 7,5 % | 14,7 % 10,5 % | 15,5 % 11,4 % | +4,1 |
| C | 8,7 % 12,9 % | 4,4 % 6,7 % | 4,1 % 8,0 % | 7,3 % 14,2 % | 5,2 % 6,5 % | 4,7 % 6,5 % | -1,8 |
| KD | 9,3 % 10,0 % | 8,1 % 6,1 % | 7,2 % 5,5 % | 9,7 % 7,3 % | 10,3 % 8,9 % | 12,0 % 10,6 % | +1,4 |
| V | 7,3 % 8,9 % | 8,6 % 8,4 % | 10,3 % 11,0 % | 9,4 % 10,8 % | 5,3 % 7,8 % | 6,6 % 6,8 % | -0,2 |
| L | 6,1 % 6,0 % | 5,1 % 4,7 % | 3,7 % 2,6 % | 3,8 % 1,8 % | 2,9 % 1,4 % | 3,7 % 2,4 % | +1,3 |
| MP | 2,7 % 2,3 % | 3,3 % 2,8 % | 2,3 % 2,5 % | 1,4 % 1,1 % | 2,2 % 2,0 % | 3,3 % 5,4 % | -2,1 |
| ÖVR | 1,9 % 2,5 % | 0,6 % 3,6 % | 0,4 % 0,8 % | 1,2 % 3,7 % | 0,8 % 1,7 % | 1,4 % 2,1 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S36,1%32,0%+4,2pp
SD16,7%22,8%-6,2ppValdeltagande: Lycksele 82,4% · Vilhelmina 83,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

