Lycksele vs Vindeln — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LyckseleVindeln
36,1%
S30,8%
15,5%
18,5%
16,7%
SD18,2%
4,7%
9,1%
6,6%
5,8%
12,0%
8,1%
3,7%
3,4%
3,3%
4,4%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 83,7%
Kommun 2026
LyckseleVindeln
31,7%
S32,0%
9,6%
33,7%
5,5%
SD7,3%
2,6%
14,9%
5,8%
0,0%
40,2%
6,8%
2,8%
0,6%
1,8%
4,4%
Valdeltagande 80,2%Valdeltagande 80,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lycksele, den ljusare undre är Vindeln. Skillnaden är Lycksele minus Vindeln i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,1 % 39,2 % | 49,3 % 41,1 % | 46,0 % 39,9 % | 38,9 % 32,4 % | 40,4 % 34,0 % | 36,1 % 30,8 % | +5,4 |
| SD | 1,7 % 1,2 % | 3,6 % 3,2 % | 10,5 % 9,7 % | 13,8 % 16,0 % | 18,2 % 21,7 % | 16,7 % 18,2 % | -1,6 |
| M | 12,2 % 16,4 % | 16,8 % 20,3 % | 14,1 % 15,3 % | 14,4 % 14,8 % | 14,7 % 16,6 % | 15,5 % 18,5 % | -3,0 |
| C | 8,7 % 19,4 % | 4,4 % 13,0 % | 4,1 % 11,0 % | 7,3 % 14,6 % | 5,2 % 9,6 % | 4,7 % 9,1 % | -4,3 |
| KD | 9,3 % 8,5 % | 8,1 % 6,7 % | 7,2 % 6,0 % | 9,7 % 7,3 % | 10,3 % 6,3 % | 12,0 % 8,1 % | +3,9 |
| V | 7,3 % 4,7 % | 8,6 % 5,8 % | 10,3 % 7,9 % | 9,4 % 8,1 % | 5,3 % 5,3 % | 6,6 % 5,8 % | +0,8 |
| L | 6,1 % 5,9 % | 5,1 % 5,8 % | 3,7 % 3,7 % | 3,8 % 2,7 % | 2,9 % 2,5 % | 3,7 % 3,4 % | +0,3 |
| MP | 2,7 % 2,4 % | 3,3 % 3,1 % | 2,3 % 3,0 % | 1,4 % 2,0 % | 2,2 % 2,9 % | 3,3 % 4,4 % | -1,1 |
| ÖVR | 1,9 % 2,3 % | 0,6 % 1,0 % | 0,4 % 1,6 % | 1,2 % 1,9 % | 0,8 % 1,1 % | 1,4 % 1,8 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S36,1%30,8%+5,4ppValdeltagande: Lycksele 82,4% · Vindeln 83,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

