Lysekil vs Munkedal — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LysekilMunkedal
29,7%
S24,9%
18,6%
17,3%
20,8%
SD28,3%
5,6%
6,3%
5,7%
4,4%
6,0%
8,2%
6,5%
4,4%
5,7%
3,9%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 84,1%
Kommun 2026
LysekilMunkedal
22,1%
S21,3%
20,5%
14,1%
15,0%
SD29,8%
7,4%
8,5%
4,7%
5,1%
2,2%
4,2%
8,0%
1,7%
5,8%
2,1%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 81,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lysekil, den ljusare undre är Munkedal. Skillnaden är Lysekil minus Munkedal i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,9 % 38,3 % | 36,6 % 32,8 % | 35,4 % 31,8 % | 32,4 % 26,2 % | 33,5 % 27,4 % | 29,7 % 24,9 % | +4,8 |
| SD | 2,5 % 3,3 % | 5,8 % 7,2 % | 15,9 % 19,2 % | 21,8 % 27,4 % | 25,3 % 32,0 % | 20,8 % 28,3 % | -7,5 |
| M | 20,7 % 20,1 % | 25,6 % 26,0 % | 18,0 % 19,5 % | 15,6 % 16,8 % | 16,3 % 15,7 % | 18,6 % 17,3 % | +1,3 |
| C | 4,8 % 14,2 % | 4,2 % 11,8 % | 5,3 % 9,8 % | 7,1 % 9,2 % | 4,6 % 6,1 % | 5,6 % 6,3 % | -0,6 |
| L | 10,3 % 5,9 % | 10,0 % 5,3 % | 6,2 % 3,2 % | 5,4 % 3,1 % | 4,4 % 2,5 % | 6,5 % 4,4 % | +2,1 |
| KD | 6,0 % 8,0 % | 4,7 % 7,0 % | 4,2 % 5,0 % | 5,5 % 7,2 % | 5,2 % 8,0 % | 6,0 % 8,2 % | -2,2 |
| V | 5,5 % 4,7 % | 5,6 % 5,1 % | 6,1 % 5,5 % | 6,6 % 6,2 % | 5,0 % 4,4 % | 5,7 % 4,4 % | +1,3 |
| MP | 4,7 % 3,3 % | 6,5 % 3,9 % | 5,8 % 3,2 % | 4,3 % 2,4 % | 4,4 % 2,4 % | 5,7 % 3,9 % | +1,8 |
| ÖVR | 2,7 % 2,2 % | 0,9 % 0,9 % | 0,6 % 1,0 % | 1,3 % 1,4 % | 1,4 % 1,5 % | 1,4 % 2,3 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,7%24,9%+4,8pp
SD20,8%28,3%-7,5ppValdeltagande: Lysekil 86,1% · Munkedal 84,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

