Hoppa till innehållet

Lysekil vs Sotenäs — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LysekilSotenäs
29,7%
S
24,0%
18,6%
M
25,1%
20,8%
SD
20,9%
5,6%
C
5,5%
5,7%
V
3,4%
6,0%
KD
8,3%
6,5%
L
7,5%
5,7%
MP
4,2%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 87,7%

Kommun 2026

LysekilSotenäs
22,1%
S
25,1%
20,5%
M
34,0%
15,0%
SD
8,5%
7,4%
C
4,3%
4,7%
V
3,1%
2,2%
KD
2,6%
8,0%
L
6,7%
5,8%
MP
3,7%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 85,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lysekil, den ljusare undre är Sotenäs. Skillnaden är Lysekil minus Sotenäs i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,9 %
31,7 %
36,6 %
27,2 %
35,4 %
29,1 %
32,4 %
24,9 %
33,5 %
27,9 %
29,7 %
24,0 %
+5,7
M
20,7 %
30,2 %
25,6 %
39,1 %
18,0 %
31,4 %
15,6 %
24,7 %
16,3 %
22,1 %
18,6 %
25,1 %
-6,5
SD
2,5 %
2,1 %
5,8 %
4,2 %
15,9 %
12,4 %
21,8 %
20,5 %
25,3 %
24,2 %
20,8 %
20,9 %
-0,0
L
10,3 %
10,3 %
10,0 %
8,2 %
6,2 %
6,6 %
5,4 %
5,3 %
4,4 %
5,5 %
6,5 %
7,5 %
-1,1
KD
6,0 %
9,7 %
4,7 %
8,0 %
4,2 %
5,4 %
5,5 %
8,1 %
5,2 %
7,6 %
6,0 %
8,3 %
-2,3
C
4,8 %
6,4 %
4,2 %
4,6 %
5,3 %
5,2 %
7,1 %
7,9 %
4,6 %
5,6 %
5,6 %
5,5 %
+0,1
V
5,5 %
3,7 %
5,6 %
3,8 %
6,1 %
3,9 %
6,6 %
4,8 %
5,0 %
3,0 %
5,7 %
3,4 %
+2,3
MP
4,7 %
3,3 %
6,5 %
4,3 %
5,8 %
3,7 %
4,3 %
2,6 %
4,4 %
3,2 %
5,7 %
4,2 %
+1,5
ÖVR
2,7 %
2,7 %
0,9 %
0,7 %
0,6 %
0,4 %
1,3 %
1,1 %
1,4 %
0,9 %
1,4 %
1,1 %
+0,3
FI
—
—
—
—
2,5 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,7%24,0%+5,7pp
M18,6%25,1%-6,5pp
V5,7%3,4%+2,3pp
KD6,0%8,3%-2,3pp

Valdeltagande: Lysekil 86,1% · Sotenäs 87,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad