Lysekil vs Uddevalla — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LysekilUddevalla
29,7%
S29,4%
18,6%
18,2%
20,8%
SD21,0%
5,6%
5,0%
5,7%
8,1%
6,0%
7,0%
6,5%
5,1%
5,7%
4,9%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 85,1%
Kommun 2026
LysekilUddevalla
22,1%
S30,5%
20,5%
14,4%
15,0%
SD19,9%
7,4%
4,3%
4,7%
7,9%
2,2%
6,4%
8,0%
3,9%
5,8%
4,8%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 83,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lysekil, den ljusare undre är Uddevalla. Skillnaden är Lysekil minus Uddevalla i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,9 % 38,9 % | 36,6 % 33,4 % | 35,4 % 33,8 % | 32,4 % 30,3 % | 33,5 % 31,0 % | 29,7 % 29,4 % | +0,2 |
| M | 20,7 % 23,1 % | 25,6 % 28,8 % | 18,0 % 20,5 % | 15,6 % 18,3 % | 16,3 % 17,5 % | 18,6 % 18,2 % | +0,4 |
| SD | 2,5 % 3,6 % | 5,8 % 6,1 % | 15,9 % 15,4 % | 21,8 % 20,6 % | 25,3 % 24,6 % | 20,8 % 21,0 % | -0,1 |
| L | 10,3 % 7,5 % | 10,0 % 6,6 % | 6,2 % 4,8 % | 5,4 % 4,9 % | 4,4 % 3,6 % | 6,5 % 5,1 % | +1,4 |
| V | 5,5 % 5,2 % | 5,6 % 5,2 % | 6,1 % 6,0 % | 6,6 % 6,8 % | 5,0 % 5,7 % | 5,7 % 8,1 % | -2,4 |
| KD | 6,0 % 7,9 % | 4,7 % 6,8 % | 4,2 % 5,3 % | 5,5 % 7,1 % | 5,2 % 6,5 % | 6,0 % 7,0 % | -1,0 |
| C | 4,8 % 6,1 % | 4,2 % 5,0 % | 5,3 % 4,8 % | 7,1 % 6,6 % | 4,6 % 5,0 % | 5,6 % 5,0 % | +0,7 |
| MP | 4,7 % 4,7 % | 6,5 % 7,0 % | 5,8 % 6,0 % | 4,3 % 3,9 % | 4,4 % 4,0 % | 5,7 % 4,9 % | +0,8 |
| ÖVR | 2,7 % 3,1 % | 0,9 % 1,1 % | 0,6 % 0,9 % | 1,3 % 1,5 % | 1,4 % 2,0 % | 1,4 % 1,3 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Lysekil 86,1% · Uddevalla 85,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

