Malå vs Norsjö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MalåNorsjö
38,2%
S39,0%
12,4%
15,3%
22,2%
SD15,9%
3,7%
5,8%
7,8%
5,8%
6,2%
10,1%
4,9%
3,5%
3,4%
2,2%
Valdeltagande 80,6%Valdeltagande 82,0%
Kommun 2026
MalåNorsjö
30,1%
S39,9%
8,0%
25,1%
7,8%
SD4,3%
0,3%
2,3%
9,5%
6,8%
0,6%
16,6%
20,4%
4,0%
2,7%
1,1%
Valdeltagande 76,9%Valdeltagande 78,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Malå, den ljusare undre är Norsjö. Skillnaden är Malå minus Norsjö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,2 % 49,4 % | 52,5 % 48,4 % | 50,8 % 50,2 % | 43,0 % 42,2 % | 40,1 % 41,3 % | 38,2 % 39,0 % | -0,8 |
| SD | 0,7 % 1,0 % | 2,6 % 2,4 % | 10,6 % 9,7 % | 14,4 % 13,0 % | 24,4 % 18,4 % | 22,2 % 15,9 % | +6,4 |
| C | 8,9 % 15,3 % | 3,5 % 9,9 % | 4,7 % 8,3 % | 8,0 % 10,8 % | 4,4 % 6,1 % | 3,7 % 5,8 % | -2,1 |
| M | 10,4 % 7,3 % | 14,5 % 11,3 % | 8,6 % 8,6 % | 9,0 % 7,9 % | 9,5 % 13,4 % | 12,4 % 15,3 % | -2,9 |
| V | 11,0 % 9,6 % | 12,7 % 12,5 % | 13,0 % 12,3 % | 14,2 % 10,1 % | 9,0 % 6,4 % | 7,8 % 5,8 % | +2,0 |
| KD | 5,3 % 9,1 % | 4,2 % 5,9 % | 3,0 % 4,9 % | 5,6 % 9,2 % | 5,8 % 8,6 % | 6,2 % 10,1 % | -3,9 |
| L | 6,3 % 4,6 % | 6,7 % 5,5 % | 4,6 % 3,6 % | 3,9 % 4,0 % | 4,8 % 3,6 % | 4,9 % 3,5 % | +1,4 |
| MP | 1,4 % 1,6 % | 2,6 % 2,8 % | 2,3 % 1,3 % | 1,0 % 1,1 % | 1,4 % 1,2 % | 3,4 % 2,2 % | +1,2 |
| ÖVR | 1,8 % 2,0 % | 0,7 % 1,4 % | 0,9 % 0,5 % | 0,9 % 1,8 % | 0,7 % 1,0 % | 1,1 % 2,3 % | -1,2 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 0,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD22,2%15,9%+6,4ppValdeltagande: Malå 80,6% · Norsjö 82,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

