Malå vs Sorsele — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MalåSorsele
38,2%
S29,8%
12,4%
14,4%
22,2%
SD22,6%
3,7%
7,7%
7,8%
5,0%
6,2%
8,2%
4,9%
2,4%
3,4%
7,5%
Valdeltagande 80,6%Valdeltagande 83,5%
Kommun 2026
MalåSorsele
30,1%
S26,6%
8,0%
22,7%
7,8%
SD6,6%
0,3%
26,9%
9,5%
7,7%
0,6%
1,4%
20,4%
0,2%
2,7%
7,9%
Valdeltagande 76,9%Valdeltagande 78,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Malå, den ljusare undre är Sorsele. Skillnaden är Malå minus Sorsele i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,2 % 41,3 % | 52,5 % 42,4 % | 50,8 % 39,5 % | 43,0 % 35,7 % | 40,1 % 39,2 % | 38,2 % 29,8 % | +8,4 |
| SD | 0,7 % 1,4 % | 2,6 % 4,0 % | 10,6 % 13,2 % | 14,4 % 15,5 % | 24,4 % 21,8 % | 22,2 % 22,6 % | -0,4 |
| C | 8,9 % 17,9 % | 3,5 % 11,4 % | 4,7 % 9,6 % | 8,0 % 12,2 % | 4,4 % 7,8 % | 3,7 % 7,7 % | -3,9 |
| M | 10,4 % 12,7 % | 14,5 % 15,3 % | 8,6 % 11,3 % | 9,0 % 11,0 % | 9,5 % 11,4 % | 12,4 % 14,4 % | -2,0 |
| V | 11,0 % 8,1 % | 12,7 % 11,9 % | 13,0 % 13,5 % | 14,2 % 12,8 % | 9,0 % 7,3 % | 7,8 % 5,0 % | +2,9 |
| KD | 5,3 % 9,3 % | 4,2 % 7,5 % | 3,0 % 5,9 % | 5,6 % 6,9 % | 5,8 % 7,1 % | 6,2 % 8,2 % | -2,0 |
| MP | 1,4 % 2,9 % | 2,6 % 3,3 % | 2,3 % 3,0 % | 1,0 % 2,0 % | 1,4 % 2,3 % | 3,4 % 7,5 % | -4,0 |
| L | 6,3 % 4,2 % | 6,7 % 3,5 % | 4,6 % 1,7 % | 3,9 % 1,9 % | 4,8 % 2,2 % | 4,9 % 2,4 % | +2,5 |
| ÖVR | 1,8 % 2,3 % | 0,7 % 0,8 % | 0,9 % 0,4 % | 0,9 % 2,1 % | 0,7 % 1,0 % | 1,1 % 2,5 % | -1,4 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S38,2%29,8%+8,4ppValdeltagande: Malå 80,6% · Sorsele 83,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

