Hoppa till innehållet

Malmö vs Svedala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MalmöSvedala
29,0%
S
21,5%
16,5%
M
24,8%
13,2%
SD
28,6%
5,9%
C
5,4%
17,2%
V
3,8%
3,3%
KD
5,7%
4,6%
L
5,2%
9,3%
MP
3,8%
Valdeltagande 80,1%Valdeltagande 88,9%

Kommun 2026

MalmöSvedala
29,4%
S
20,0%
18,9%
M
26,9%
11,8%
SD
25,4%
4,1%
C
4,4%
17,4%
V
2,4%
1,9%
KD
3,8%
3,1%
L
3,3%
8,5%
MP
3,8%
Valdeltagande 77,4%Valdeltagande 87,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Malmö, den ljusare undre är Svedala. Skillnaden är Malmö minus Svedala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
28,5 %
30,4 %
32,6 %
39,5 %
23,2 %
26,9 %
19,5 %
22,6 %
17,9 %
22,0 %
16,5 %
24,8 %
-8,4
S
35,2 %
36,4 %
28,6 %
24,2 %
29,3 %
26,6 %
29,1 %
21,9 %
29,6 %
24,8 %
29,0 %
21,5 %
+7,4
SD
5,0 %
9,3 %
7,8 %
13,3 %
13,5 %
24,1 %
16,8 %
31,5 %
16,4 %
32,7 %
13,2 %
28,6 %
-15,4
V
5,5 %
2,2 %
6,0 %
2,2 %
7,6 %
2,1 %
11,9 %
3,2 %
12,5 %
3,0 %
17,2 %
3,8 %
+13,4
MP
6,1 %
2,7 %
8,8 %
4,6 %
8,6 %
5,1 %
5,6 %
3,0 %
7,5 %
2,8 %
9,3 %
3,8 %
+5,5
L
8,9 %
8,2 %
7,0 %
7,3 %
5,6 %
5,4 %
5,6 %
5,3 %
4,5 %
3,5 %
4,6 %
5,2 %
-0,6
C
2,9 %
4,6 %
2,8 %
4,0 %
2,7 %
4,4 %
5,7 %
6,0 %
5,5 %
4,8 %
5,9 %
5,4 %
+0,5
KD
3,5 %
3,9 %
3,1 %
3,2 %
2,6 %
2,9 %
3,8 %
5,3 %
3,0 %
5,4 %
3,3 %
5,7 %
-2,5
FI
—
—
—
—
5,6 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
4,6 %
2,4 %
3,2 %
1,7 %
1,4 %
1,1 %
2,0 %
1,3 %
3,2 %
0,9 %
1,2 %
1,2 %
0,0

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,0%21,5%+7,4pp
M16,5%24,8%-8,4pp
SD13,2%28,6%-15,4pp
V17,2%3,8%+13,4pp
KD3,3%5,7%-2,5pp
MP9,3%3,8%+5,5pp

Valdeltagande: Malmö 80,1% · Svedala 88,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad