Hoppa till innehållet

Malung-Sälen vs Mora — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

Malung-SälenMora
25,2%
S
27,3%
21,8%
M
18,5%
27,5%
SD
25,1%
5,0%
C
6,7%
3,5%
V
4,4%
9,2%
KD
7,6%
4,3%
L
4,6%
2,3%
MP
4,2%
Valdeltagande 85,3%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

Malung-SälenMora
37,2%
S
23,4%
24,6%
M
13,9%
17,0%
SD
12,2%
5,2%
C
13,6%
0,0%
V
5,4%
2,6%
KD
8,2%
2,4%
L
0,6%
1,0%
MP
2,2%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 82,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Malung-Sälen, den ljusare undre är Mora. Skillnaden är Malung-Sälen minus Mora i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
37,8 %
36,3 %
36,5 %
36,1 %
36,2 %
35,5 %
29,0 %
29,2 %
26,2 %
29,6 %
25,2 %
27,3 %
-2,0
SD
2,1 %
1,8 %
5,7 %
6,1 %
17,3 %
16,9 %
24,6 %
22,5 %
32,1 %
29,0 %
27,5 %
25,1 %
+2,4
M
26,4 %
23,3 %
30,0 %
26,8 %
22,6 %
19,5 %
19,0 %
15,7 %
18,9 %
16,0 %
21,8 %
18,5 %
+3,4
C
11,8 %
13,6 %
8,2 %
9,0 %
8,6 %
9,9 %
9,3 %
11,8 %
5,4 %
7,1 %
5,0 %
6,7 %
-1,7
KD
3,7 %
4,8 %
2,6 %
4,5 %
2,4 %
3,1 %
5,9 %
6,8 %
6,5 %
6,5 %
9,2 %
7,6 %
+1,5
V
7,9 %
5,2 %
6,7 %
4,6 %
4,7 %
4,5 %
6,1 %
6,1 %
4,1 %
4,3 %
3,5 %
4,4 %
-0,9
L
6,3 %
4,9 %
5,8 %
4,9 %
3,7 %
2,9 %
3,1 %
3,4 %
3,3 %
2,9 %
4,3 %
4,6 %
-0,4
MP
2,4 %
4,8 %
3,0 %
6,0 %
2,7 %
4,6 %
1,7 %
2,9 %
1,9 %
3,3 %
2,3 %
4,2 %
-1,9
ÖVR
1,7 %
5,3 %
1,5 %
2,0 %
1,0 %
1,3 %
1,3 %
1,6 %
1,6 %
1,3 %
1,2 %
1,6 %
-0,4
FI
—
—
—
—
0,9 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,2%27,3%-2,0pp
M21,8%18,5%+3,4pp
SD27,5%25,1%+2,4pp

Valdeltagande: Malung-Sälen 85,3% · Mora 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad