Hoppa till innehållet

Malung-Sälen vs Vansbro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

Malung-SälenVansbro
25,2%
S
26,3%
21,8%
M
15,9%
27,5%
SD
26,3%
5,0%
C
6,7%
3,5%
V
5,1%
9,2%
KD
12,1%
4,3%
L
3,1%
2,3%
MP
2,2%
Valdeltagande 85,3%Valdeltagande 82,1%

Kommun 2026

Malung-SälenVansbro
37,2%
S
21,6%
24,6%
M
18,6%
17,0%
SD
10,0%
5,2%
C
24,3%
0,0%
V
6,4%
2,6%
KD
17,7%
2,4%
L
0,3%
1,0%
MP
1,0%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 80,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Malung-Sälen, den ljusare undre är Vansbro. Skillnaden är Malung-Sälen minus Vansbro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
37,8 %
39,2 %
36,5 %
40,4 %
36,2 %
36,5 %
29,0 %
29,4 %
26,2 %
28,7 %
25,2 %
26,3 %
-1,1
SD
2,1 %
2,9 %
5,7 %
6,0 %
17,3 %
16,2 %
24,6 %
20,8 %
32,1 %
28,3 %
27,5 %
26,3 %
+1,2
M
26,4 %
16,6 %
30,0 %
19,7 %
22,6 %
14,4 %
19,0 %
13,3 %
18,9 %
14,1 %
21,8 %
15,9 %
+5,9
C
11,8 %
15,9 %
8,2 %
13,9 %
8,6 %
14,2 %
9,3 %
14,6 %
5,4 %
8,2 %
5,0 %
6,7 %
-1,7
KD
3,7 %
9,3 %
2,6 %
6,8 %
2,4 %
5,9 %
5,9 %
9,7 %
6,5 %
10,7 %
9,2 %
12,1 %
-2,9
V
7,9 %
7,4 %
6,7 %
5,8 %
4,7 %
5,7 %
6,1 %
7,2 %
4,1 %
4,8 %
3,5 %
5,1 %
-1,6
L
6,3 %
3,6 %
5,8 %
3,5 %
3,7 %
2,2 %
3,1 %
2,1 %
3,3 %
1,9 %
4,3 %
3,1 %
+1,1
MP
2,4 %
2,3 %
3,0 %
2,6 %
2,7 %
2,7 %
1,7 %
1,2 %
1,9 %
1,9 %
2,3 %
2,2 %
+0,1
ÖVR
1,7 %
2,7 %
1,5 %
1,2 %
1,0 %
1,3 %
1,3 %
1,6 %
1,6 %
1,5 %
1,2 %
2,4 %
-1,1
FI
—
—
—
—
0,9 %
0,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M21,8%15,9%+5,9pp
KD9,2%12,1%-2,9pp

Valdeltagande: Malung-Sälen 85,3% · Vansbro 82,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad