Hoppa till innehållet

Mariestad vs Säffle — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MariestadSäffle
30,8%
S
26,0%
21,6%
M
18,9%
20,1%
SD
25,9%
5,8%
C
7,5%
5,5%
V
4,6%
6,8%
KD
8,6%
3,8%
L
4,0%
4,0%
MP
2,8%
Valdeltagande 86,4%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

MariestadSäffle
28,8%
S
20,7%
41,2%
M
18,4%
8,6%
SD
14,3%
5,6%
C
15,7%
7,0%
V
3,1%
3,3%
KD
7,8%
1,5%
L
2,3%
3,8%
MP
3,5%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 80,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mariestad, den ljusare undre är Säffle. Skillnaden är Mariestad minus Säffle i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,1 %
36,8 %
37,1 %
33,6 %
37,1 %
33,3 %
33,0 %
27,7 %
34,2 %
28,0 %
30,8 %
26,0 %
+4,8
SD
3,0 %
3,9 %
5,2 %
6,4 %
13,6 %
17,9 %
17,6 %
25,1 %
22,9 %
29,3 %
20,1 %
25,9 %
-5,8
M
23,6 %
20,6 %
28,1 %
27,4 %
21,9 %
19,1 %
19,9 %
15,6 %
20,4 %
16,7 %
21,6 %
18,9 %
+2,7
C
6,8 %
17,1 %
5,3 %
12,1 %
6,4 %
13,6 %
8,3 %
14,2 %
5,5 %
9,1 %
5,8 %
7,5 %
-1,7
KD
7,7 %
7,0 %
5,7 %
5,9 %
4,6 %
4,2 %
7,3 %
6,8 %
5,8 %
7,5 %
6,8 %
8,6 %
-1,8
MP
3,8 %
2,5 %
6,1 %
4,4 %
5,1 %
3,3 %
3,1 %
2,0 %
3,2 %
2,1 %
4,0 %
2,8 %
+1,2
V
6,1 %
4,2 %
5,9 %
3,9 %
5,3 %
3,5 %
6,0 %
4,6 %
4,6 %
3,6 %
5,5 %
4,6 %
+0,8
L
4,9 %
5,2 %
5,6 %
5,6 %
3,6 %
3,4 %
3,7 %
3,1 %
2,4 %
2,7 %
3,8 %
4,0 %
-0,2
ÖVR
2,0 %
2,8 %
1,0 %
0,7 %
0,7 %
0,6 %
1,2 %
1,0 %
1,1 %
1,0 %
1,6 %
1,6 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S30,8%26,0%+4,8pp
M21,6%18,9%+2,7pp
SD20,1%25,9%-5,8pp

Valdeltagande: Mariestad 86,4% · Säffle 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad