Hoppa till innehållet

Mariestad vs Skövde — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MariestadSkövde
30,8%
S
27,8%
21,6%
M
21,5%
20,1%
SD
18,6%
5,8%
C
6,8%
5,5%
V
6,5%
6,8%
KD
8,0%
3,8%
L
4,6%
4,0%
MP
4,4%
Valdeltagande 86,4%Valdeltagande 86,0%

Kommun 2026

MariestadSkövde
28,8%
S
25,3%
41,2%
M
20,9%
8,6%
SD
15,2%
5,6%
C
7,9%
7,0%
V
6,5%
3,3%
KD
5,6%
1,5%
L
3,0%
3,8%
MP
3,5%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 84,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mariestad, den ljusare undre är Skövde. Skillnaden är Mariestad minus Skövde i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,1 %
37,5 %
37,1 %
31,0 %
37,1 %
32,8 %
33,0 %
28,8 %
34,2 %
31,2 %
30,8 %
27,8 %
+3,0
M
23,6 %
25,4 %
28,1 %
30,3 %
21,9 %
23,7 %
19,9 %
20,9 %
20,4 %
20,9 %
21,6 %
21,5 %
+0,1
SD
3,0 %
3,0 %
5,2 %
5,3 %
13,6 %
12,7 %
17,6 %
16,9 %
22,9 %
20,8 %
20,1 %
18,6 %
+1,5
C
6,8 %
8,8 %
5,3 %
7,5 %
6,4 %
7,4 %
8,3 %
8,8 %
5,5 %
6,5 %
5,8 %
6,8 %
-1,0
KD
7,7 %
7,4 %
5,7 %
6,3 %
4,6 %
5,0 %
7,3 %
8,0 %
5,8 %
7,0 %
6,8 %
8,0 %
-1,2
L
4,9 %
6,7 %
5,6 %
7,3 %
3,6 %
5,5 %
3,7 %
5,6 %
2,4 %
4,0 %
3,8 %
4,6 %
-0,8
V
6,1 %
5,0 %
5,9 %
4,7 %
5,3 %
4,0 %
6,0 %
5,6 %
4,6 %
4,7 %
5,5 %
6,5 %
-1,0
MP
3,8 %
4,0 %
6,1 %
6,3 %
5,1 %
5,7 %
3,1 %
3,4 %
3,2 %
3,6 %
4,0 %
4,4 %
-0,4
ÖVR
2,0 %
2,1 %
1,0 %
1,3 %
0,7 %
1,2 %
1,2 %
1,8 %
1,1 %
1,4 %
1,6 %
1,8 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,7 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S30,8%27,8%+3,0pp

Valdeltagande: Mariestad 86,4% · Skövde 86,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad