Mariestad vs Töreboda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MariestadTöreboda
30,8%
S26,4%
21,6%
18,9%
20,1%
SD25,4%
5,8%
6,8%
5,5%
6,8%
6,8%
7,1%
3,8%
3,5%
4,0%
2,7%
Valdeltagande 86,4%Valdeltagande 84,1%
Kommun 2026
MariestadTöreboda
28,8%
S27,1%
41,2%
32,7%
8,6%
SD16,0%
5,6%
11,6%
7,0%
7,6%
3,3%
2,6%
1,5%
2,2%
3,8%
0,0%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 81,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mariestad, den ljusare undre är Töreboda. Skillnaden är Mariestad minus Töreboda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,1 % 39,9 % | 37,1 % 37,6 % | 37,1 % 35,6 % | 33,0 % 30,5 % | 34,2 % 29,9 % | 30,8 % 26,4 % | +4,4 |
| SD | 3,0 % 3,0 % | 5,2 % 6,5 % | 13,6 % 17,4 % | 17,6 % 23,1 % | 22,9 % 29,9 % | 20,1 % 25,4 % | -5,2 |
| M | 23,6 % 21,2 % | 28,1 % 24,8 % | 21,9 % 18,4 % | 19,9 % 17,3 % | 20,4 % 17,3 % | 21,6 % 18,9 % | +2,7 |
| C | 6,8 % 14,0 % | 5,3 % 11,6 % | 6,4 % 12,1 % | 8,3 % 10,9 % | 5,5 % 6,5 % | 5,8 % 6,8 % | -1,1 |
| KD | 7,7 % 6,9 % | 5,7 % 5,3 % | 4,6 % 3,9 % | 7,3 % 6,6 % | 5,8 % 5,7 % | 6,8 % 7,1 % | -0,3 |
| V | 6,1 % 5,2 % | 5,9 % 5,1 % | 5,3 % 4,1 % | 6,0 % 4,6 % | 4,6 % 3,9 % | 5,5 % 6,8 % | -1,3 |
| MP | 3,8 % 3,1 % | 6,1 % 4,3 % | 5,1 % 3,7 % | 3,1 % 2,0 % | 3,2 % 2,3 % | 4,0 % 2,7 % | +1,3 |
| L | 4,9 % 4,0 % | 5,6 % 3,9 % | 3,6 % 2,6 % | 3,7 % 3,1 % | 2,4 % 2,4 % | 3,8 % 3,5 % | +0,3 |
| ÖVR | 2,0 % 2,7 % | 1,0 % 0,9 % | 0,7 % 0,8 % | 1,2 % 1,9 % | 1,1 % 2,2 % | 1,6 % 2,4 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,8%26,4%+4,4pp
SD20,1%25,4%-5,2ppValdeltagande: Mariestad 86,4% · Töreboda 84,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

