Mark vs Mölndal — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MarkMölndal
27,4%
S26,4%
17,8%
21,6%
22,0%
SD15,3%
7,7%
7,9%
5,7%
7,7%
8,6%
5,9%
4,6%
6,3%
4,2%
7,5%
Valdeltagande 85,6%Valdeltagande 87,5%
Kommun 2026
MarkMölndal
25,0%
S26,8%
19,0%
23,4%
17,1%
SD13,1%
12,1%
8,7%
6,4%
8,4%
13,5%
5,2%
2,7%
4,5%
3,2%
7,5%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 85,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mark, den ljusare undre är Mölndal. Skillnaden är Mark minus Mölndal i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,3 % 29,9 % | 34,0 % 24,8 % | 33,2 % 25,3 % | 29,1 % 24,0 % | 30,5 % 28,2 % | 27,4 % 26,4 % | +1,0 |
| M | 20,4 % 27,8 % | 24,5 % 32,9 % | 18,9 % 25,5 % | 16,0 % 22,5 % | 16,5 % 21,2 % | 17,8 % 21,6 % | -3,8 |
| SD | 2,9 % 3,3 % | 5,8 % 5,6 % | 14,8 % 11,6 % | 19,8 % 15,8 % | 24,9 % 17,7 % | 22,0 % 15,3 % | +6,7 |
| C | 11,8 % 5,6 % | 9,3 % 4,8 % | 8,9 % 5,0 % | 10,7 % 8,1 % | 7,6 % 7,2 % | 7,7 % 7,9 % | -0,2 |
| L | 5,3 % 11,6 % | 7,5 % 10,3 % | 5,2 % 8,3 % | 5,5 % 8,2 % | 3,2 % 6,4 % | 4,6 % 6,3 % | -1,8 |
| MP | 4,0 % 5,5 % | 5,7 % 8,5 % | 5,4 % 9,1 % | 3,3 % 5,8 % | 3,4 % 6,2 % | 4,2 % 7,5 % | -3,3 |
| KD | 7,8 % 7,6 % | 6,7 % 6,5 % | 5,2 % 5,3 % | 7,1 % 6,3 % | 6,9 % 4,9 % | 8,6 % 5,9 % | +2,7 |
| V | 6,4 % 6,2 % | 5,6 % 5,3 % | 5,6 % 5,8 % | 7,3 % 7,6 % | 5,4 % 7,0 % | 5,7 % 7,7 % | -1,9 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 3,1 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,0 % 2,5 % | 0,9 % 1,4 % | 0,9 % 1,0 % | 1,4 % 1,6 % | 1,7 % 1,4 % | 2,0 % 1,4 % | +0,6 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD22,0%15,3%+6,7ppValdeltagande: Mark 85,6% · Mölndal 87,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

