Markaryd vs Örkelljunga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MarkarydÖrkelljunga
23,1%
S19,0%
16,7%
16,4%
31,0%
SD35,4%
4,3%
4,6%
5,9%
4,0%
11,9%
12,0%
3,8%
3,8%
2,1%
2,1%
Valdeltagande 81,5%Valdeltagande 82,7%
Kommun 2026
MarkarydÖrkelljunga
22,0%
S20,1%
12,9%
18,6%
16,3%
SD32,6%
6,6%
8,3%
3,4%
2,5%
37,2%
15,0%
0,3%
0,7%
1,0%
1,3%
Valdeltagande 77,7%Valdeltagande 78,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Markaryd, den ljusare undre är Örkelljunga. Skillnaden är Markaryd minus Örkelljunga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,3 % 29,6 % | 33,2 % 25,6 % | 34,5 % 28,0 % | 27,0 % 20,8 % | 27,1 % 21,6 % | 23,1 % 19,0 % | +4,1 |
| SD | 4,8 % 7,5 % | 9,2 % 12,4 % | 21,1 % 26,6 % | 31,5 % 35,5 % | 35,8 % 39,3 % | 31,0 % 35,4 % | -4,4 |
| M | 19,8 % 26,4 % | 27,4 % 29,4 % | 19,6 % 18,1 % | 16,5 % 15,4 % | 15,5 % 14,2 % | 16,7 % 16,4 % | +0,3 |
| KD | 12,6 % 13,9 % | 10,1 % 11,5 % | 7,4 % 9,9 % | 10,6 % 12,1 % | 9,6 % 11,2 % | 11,9 % 12,0 % | -0,1 |
| C | 10,4 % 7,8 % | 9,6 % 6,6 % | 7,5 % 6,0 % | 6,2 % 6,7 % | 4,0 % 4,4 % | 4,3 % 4,6 % | -0,3 |
| L | 3,7 % 6,0 % | 3,5 % 5,9 % | 1,7 % 3,0 % | 1,8 % 2,7 % | 1,8 % 2,5 % | 3,8 % 3,8 % | -0,0 |
| V | 2,8 % 2,4 % | 2,8 % 3,0 % | 2,4 % 2,4 % | 3,1 % 2,9 % | 3,2 % 2,5 % | 5,9 % 4,0 % | +1,9 |
| ÖVR | 2,2 % 4,4 % | 0,6 % 1,5 % | 1,4 % 1,4 % | 1,6 % 1,5 % | 1,6 % 2,1 % | 1,3 % 2,7 % | -1,4 |
| MP | 2,4 % 1,9 % | 3,6 % 4,1 % | 3,5 % 3,8 % | 1,6 % 2,3 % | 1,5 % 2,2 % | 2,1 % 2,1 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 0,9 % 0,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,1%19,0%+4,1pp
SD31,0%35,4%-4,4ppValdeltagande: Markaryd 81,5% · Örkelljunga 82,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

