Hoppa till innehållet

Mellerud vs Vänersborg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MellerudVänersborg
23,6%
S
29,3%
20,4%
M
18,0%
26,6%
SD
21,4%
7,3%
C
5,7%
5,0%
V
8,2%
8,1%
KD
6,9%
3,8%
L
4,7%
3,3%
MP
4,2%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

MellerudVänersborg
23,2%
S
23,9%
29,4%
M
22,0%
17,5%
SD
14,2%
10,8%
C
6,6%
4,5%
V
10,5%
4,4%
KD
4,9%
0,5%
L
3,1%
2,5%
MP
3,2%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 83,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mellerud, den ljusare undre är Vänersborg. Skillnaden är Mellerud minus Vänersborg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
34,2 %
42,0 %
29,7 %
34,0 %
30,6 %
34,7 %
25,3 %
31,6 %
26,0 %
32,8 %
23,6 %
29,3 %
-5,7
SD
4,3 %
2,6 %
7,7 %
6,3 %
21,1 %
15,9 %
28,6 %
22,1 %
32,4 %
25,9 %
26,6 %
21,4 %
+5,2
M
20,5 %
19,4 %
26,4 %
26,0 %
18,4 %
17,8 %
16,4 %
16,0 %
17,2 %
15,9 %
20,4 %
18,0 %
+2,4
C
15,9 %
8,5 %
13,3 %
5,8 %
12,6 %
6,5 %
12,0 %
7,3 %
7,4 %
5,6 %
7,3 %
5,7 %
+1,6
KD
9,4 %
7,5 %
6,5 %
5,4 %
4,8 %
4,5 %
7,1 %
6,7 %
6,8 %
5,8 %
8,1 %
6,9 %
+1,2
V
5,0 %
5,9 %
5,0 %
6,7 %
3,7 %
6,7 %
4,3 %
6,9 %
3,4 %
5,6 %
5,0 %
8,2 %
-3,2
L
5,3 %
6,8 %
6,1 %
7,5 %
3,3 %
4,8 %
2,8 %
4,5 %
2,3 %
3,7 %
3,8 %
4,7 %
-0,9
MP
3,1 %
4,8 %
4,5 %
7,1 %
3,3 %
6,2 %
2,5 %
3,6 %
2,6 %
3,4 %
3,3 %
4,2 %
-0,9
ÖVR
2,2 %
2,5 %
0,8 %
1,2 %
0,6 %
0,9 %
1,1 %
1,3 %
1,8 %
1,2 %
1,9 %
1,5 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,5 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S23,6%29,3%-5,7pp
M20,4%18,0%+2,4pp
SD26,6%21,4%+5,2pp
V5,0%8,2%-3,2pp

Valdeltagande: Mellerud 84,2% · Vänersborg 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad