Hoppa till innehållet

Mjölby vs Ödeshög — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MjölbyÖdeshög
28,4%
S
23,8%
21,9%
M
20,4%
22,2%
SD
23,2%
5,6%
C
6,0%
5,2%
V
3,6%
6,8%
KD
12,8%
4,9%
L
3,7%
3,5%
MP
4,6%
Valdeltagande 86,4%Valdeltagande 86,2%

Kommun 2026

MjölbyÖdeshög
28,8%
S
18,4%
23,5%
M
30,4%
20,2%
SD
12,4%
6,9%
C
6,4%
5,1%
V
1,3%
5,9%
KD
22,5%
6,5%
L
1,5%
3,0%
MP
7,0%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 83,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mjölby, den ljusare undre är Ödeshög. Skillnaden är Mjölby minus Ödeshög i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,9 %
35,7 %
37,8 %
31,2 %
37,7 %
31,5 %
31,7 %
26,1 %
31,8 %
24,4 %
28,4 %
23,8 %
+4,6
SD
2,0 %
2,9 %
4,8 %
5,9 %
14,9 %
17,4 %
19,4 %
20,9 %
24,5 %
26,9 %
22,2 %
23,2 %
-1,0
M
21,5 %
20,8 %
26,0 %
26,5 %
21,0 %
18,4 %
20,3 %
16,6 %
20,2 %
17,5 %
21,9 %
20,4 %
+1,5
KD
7,2 %
13,6 %
5,7 %
12,4 %
4,8 %
10,0 %
6,4 %
15,1 %
6,1 %
12,9 %
6,8 %
12,8 %
-6,0
C
8,6 %
12,8 %
6,8 %
9,6 %
6,4 %
9,4 %
8,2 %
10,3 %
5,8 %
7,8 %
5,6 %
6,0 %
-0,4
L
5,5 %
4,0 %
6,4 %
3,8 %
4,3 %
2,7 %
4,4 %
2,3 %
4,0 %
2,1 %
4,9 %
3,7 %
+1,2
MP
3,2 %
3,8 %
5,8 %
5,9 %
4,3 %
4,9 %
2,8 %
2,6 %
2,8 %
3,9 %
3,5 %
4,6 %
-1,0
V
4,6 %
3,9 %
5,1 %
3,8 %
4,3 %
3,0 %
5,7 %
4,1 %
4,0 %
2,8 %
5,2 %
3,6 %
+1,6
ÖVR
4,5 %
2,6 %
1,6 %
0,9 %
0,8 %
0,8 %
1,1 %
2,0 %
1,0 %
1,7 %
1,6 %
1,9 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,4 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,4%23,8%+4,6pp
KD6,8%12,8%-6,0pp

Valdeltagande: Mjölby 86,4% · Ödeshög 86,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad