Hoppa till innehållet

Mjölby vs Vadstena — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MjölbyVadstena
28,4%
S
26,9%
21,9%
M
22,4%
22,2%
SD
17,6%
5,6%
C
7,2%
5,2%
V
5,2%
6,8%
KD
7,0%
4,9%
L
5,2%
3,5%
MP
7,0%
Valdeltagande 86,4%Valdeltagande 88,1%

Kommun 2026

MjölbyVadstena
28,8%
S
16,4%
23,5%
M
33,4%
20,2%
SD
8,9%
6,9%
C
5,8%
5,1%
V
6,0%
5,9%
KD
3,5%
6,5%
L
0,8%
3,0%
MP
4,9%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 87,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mjölby, den ljusare undre är Vadstena. Skillnaden är Mjölby minus Vadstena i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,9 %
36,0 %
37,8 %
32,9 %
37,7 %
33,2 %
31,7 %
29,1 %
31,8 %
31,7 %
28,4 %
26,9 %
+1,5
M
21,5 %
27,9 %
26,0 %
31,1 %
21,0 %
25,2 %
20,3 %
22,5 %
20,2 %
21,2 %
21,9 %
22,4 %
-0,4
SD
2,0 %
2,6 %
4,8 %
5,0 %
14,9 %
12,4 %
19,4 %
16,9 %
24,5 %
19,9 %
22,2 %
17,6 %
+4,6
C
8,6 %
8,1 %
6,8 %
6,2 %
6,4 %
6,8 %
8,2 %
9,3 %
5,8 %
6,8 %
5,6 %
7,2 %
-1,6
KD
7,2 %
8,0 %
5,7 %
6,7 %
4,8 %
5,8 %
6,4 %
7,3 %
6,1 %
6,3 %
6,8 %
7,0 %
-0,2
MP
3,2 %
4,2 %
5,8 %
6,6 %
4,3 %
6,2 %
2,8 %
3,9 %
2,8 %
5,1 %
3,5 %
7,0 %
-3,4
L
5,5 %
5,4 %
6,4 %
6,8 %
4,3 %
3,8 %
4,4 %
3,7 %
4,0 %
3,9 %
4,9 %
5,2 %
-0,4
V
4,6 %
4,3 %
5,1 %
3,9 %
4,3 %
3,8 %
5,7 %
5,9 %
4,0 %
4,5 %
5,2 %
5,2 %
-0,1
ÖVR
4,5 %
3,4 %
1,6 %
0,9 %
0,8 %
0,7 %
1,1 %
1,4 %
1,0 %
0,6 %
1,6 %
1,6 %
0,0
FI
—
—
—
—
1,4 %
2,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD22,2%17,6%+4,6pp
MP3,5%7,0%-3,4pp

Valdeltagande: Mjölby 86,4% · Vadstena 88,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad