Mönsterås vs Oskarshamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MönsteråsOskarshamn
29,6%
S29,0%
14,9%
18,0%
28,0%
SD25,0%
5,0%
4,5%
5,1%
5,5%
9,6%
9,9%
3,5%
4,2%
2,6%
2,3%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
MönsteråsOskarshamn
44,0%
S28,1%
8,8%
14,6%
23,1%
SD28,1%
9,7%
5,1%
4,9%
6,6%
7,5%
10,0%
2,0%
2,5%
0,0%
0,0%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mönsterås, den ljusare undre är Oskarshamn. Skillnaden är Mönsterås minus Oskarshamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,2 % 44,3 % | 39,4 % 37,2 % | 39,1 % 37,8 % | 31,9 % 32,3 % | 31,6 % 31,2 % | 29,6 % 29,0 % | +0,6 |
| SD | 3,7 % 4,0 % | 6,5 % 6,2 % | 18,4 % 16,3 % | 26,3 % 22,2 % | 30,6 % 27,6 % | 28,0 % 25,0 % | +3,0 |
| M | 17,3 % 21,2 % | 23,1 % 27,7 % | 16,9 % 21,0 % | 13,8 % 18,1 % | 14,0 % 18,9 % | 14,9 % 18,0 % | -3,1 |
| C | 12,3 % 6,0 % | 10,4 % 5,0 % | 9,7 % 4,6 % | 10,0 % 6,0 % | 6,3 % 4,2 % | 5,0 % 4,5 % | +0,6 |
| KD | 6,7 % 8,5 % | 5,6 % 7,3 % | 4,3 % 5,8 % | 6,5 % 8,2 % | 8,0 % 7,4 % | 9,6 % 9,9 % | -0,3 |
| V | 5,2 % 6,8 % | 5,4 % 5,7 % | 4,5 % 4,9 % | 5,3 % 5,9 % | 3,6 % 4,4 % | 5,1 % 5,5 % | -0,3 |
| L | 4,2 % 4,8 % | 4,3 % 5,7 % | 2,4 % 4,3 % | 3,1 % 4,7 % | 2,6 % 3,3 % | 3,5 % 4,2 % | -0,7 |
| MP | 2,8 % 2,8 % | 4,4 % 4,2 % | 3,1 % 3,3 % | 2,1 % 1,7 % | 2,2 % 1,8 % | 2,6 % 2,3 % | +0,4 |
| ÖVR | 1,5 % 1,6 % | 0,9 % 1,0 % | 0,7 % 0,7 % | 1,1 % 0,8 % | 1,2 % 1,2 % | 1,6 % 1,7 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD28,0%25,0%+3,0ppValdeltagande: Mönsterås 86,1% · Oskarshamn 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

