Motala vs Vadstena — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MotalaVadstena
31,6%
S26,9%
19,4%
22,4%
21,9%
SD17,6%
5,3%
7,2%
5,8%
5,2%
6,2%
7,0%
4,7%
5,2%
3,3%
7,0%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 88,1%
Kommun 2026
MotalaVadstena
35,7%
S16,4%
23,4%
33,4%
16,3%
SD8,9%
7,0%
5,8%
6,0%
6,0%
4,8%
3,5%
3,3%
0,8%
3,0%
4,9%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 87,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Motala, den ljusare undre är Vadstena. Skillnaden är Motala minus Vadstena i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,1 % 36,0 % | 42,9 % 32,9 % | 39,8 % 33,2 % | 32,7 % 29,1 % | 34,2 % 31,7 % | 31,6 % 26,9 % | +4,6 |
| M | 21,0 % 27,9 % | 24,0 % 31,1 % | 18,7 % 25,2 % | 19,5 % 22,5 % | 18,7 % 21,2 % | 19,4 % 22,4 % | -2,9 |
| SD | 2,6 % 2,6 % | 5,7 % 5,0 % | 16,2 % 12,4 % | 20,3 % 16,9 % | 24,9 % 19,9 % | 21,9 % 17,6 % | +4,4 |
| C | 6,2 % 8,1 % | 4,6 % 6,2 % | 5,0 % 6,8 % | 6,8 % 9,3 % | 5,1 % 6,8 % | 5,3 % 7,2 % | -1,9 |
| KD | 5,9 % 8,0 % | 4,6 % 6,7 % | 3,8 % 5,8 % | 6,2 % 7,3 % | 5,5 % 6,3 % | 6,2 % 7,0 % | -0,8 |
| MP | 4,0 % 4,2 % | 5,2 % 6,6 % | 4,9 % 6,2 % | 2,7 % 3,9 % | 2,7 % 5,1 % | 3,3 % 7,0 % | -3,7 |
| L | 6,1 % 5,4 % | 6,2 % 6,8 % | 4,4 % 3,8 % | 4,4 % 3,7 % | 3,5 % 3,9 % | 4,7 % 5,2 % | -0,5 |
| V | 5,8 % 4,3 % | 5,5 % 3,9 % | 4,8 % 3,8 % | 6,3 % 5,9 % | 4,4 % 4,5 % | 5,8 % 5,2 % | +0,5 |
| ÖVR | 4,3 % 3,4 % | 1,3 % 0,9 % | 1,0 % 0,7 % | 1,0 % 1,4 % | 1,0 % 0,6 % | 1,8 % 1,6 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S31,6%26,9%+4,6pp
SD21,9%17,6%+4,4ppValdeltagande: Motala 84,5% · Vadstena 88,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

