Munkedal vs Tanum — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MunkedalTanum
24,9%
S22,2%
17,3%
22,8%
28,3%
SD21,1%
6,3%
8,8%
4,4%
4,1%
8,2%
7,8%
4,4%
6,1%
3,9%
5,5%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 86,3%
Kommun 2026
MunkedalTanum
21,3%
S23,8%
14,1%
29,7%
29,8%
SD13,0%
8,5%
14,3%
5,1%
3,9%
4,2%
6,1%
1,7%
4,2%
2,1%
4,8%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 83,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Munkedal, den ljusare undre är Tanum. Skillnaden är Munkedal minus Tanum i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,3 % 25,3 % | 32,8 % 22,0 % | 31,8 % 23,4 % | 26,2 % 22,7 % | 27,4 % 24,4 % | 24,9 % 22,2 % | +2,7 |
| M | 20,1 % 26,8 % | 26,0 % 32,6 % | 19,5 % 27,9 % | 16,8 % 22,9 % | 15,7 % 21,6 % | 17,3 % 22,8 % | -5,4 |
| SD | 3,3 % 2,2 % | 7,2 % 4,3 % | 19,2 % 11,8 % | 27,4 % 19,5 % | 32,0 % 24,1 % | 28,3 % 21,1 % | +7,2 |
| C | 14,2 % 19,0 % | 11,8 % 15,3 % | 9,8 % 13,4 % | 9,2 % 12,4 % | 6,1 % 8,4 % | 6,3 % 8,8 % | -2,6 |
| L | 5,9 % 8,7 % | 5,3 % 9,2 % | 3,2 % 6,7 % | 3,1 % 5,5 % | 2,5 % 4,4 % | 4,4 % 6,1 % | -1,7 |
| KD | 8,0 % 7,1 % | 7,0 % 5,8 % | 5,0 % 3,8 % | 7,2 % 6,7 % | 8,0 % 7,4 % | 8,2 % 7,8 % | +0,4 |
| MP | 3,3 % 4,7 % | 3,9 % 6,3 % | 3,2 % 5,2 % | 2,4 % 3,5 % | 2,4 % 4,5 % | 3,9 % 5,5 % | -1,6 |
| V | 4,7 % 3,5 % | 5,1 % 3,4 % | 5,5 % 4,0 % | 6,2 % 5,0 % | 4,4 % 4,1 % | 4,4 % 4,1 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 3,2 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,7 % | 0,9 % 1,0 % | 1,0 % 0,8 % | 1,4 % 1,8 % | 1,5 % 1,1 % | 2,3 % 1,5 % | +0,8 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,9%22,2%+2,7pp
SD28,3%21,1%+7,2ppValdeltagande: Munkedal 84,1% · Tanum 86,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

