Munkedal vs Uddevalla — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MunkedalUddevalla
24,9%
S29,4%
17,3%
18,2%
28,3%
SD21,0%
6,3%
5,0%
4,4%
8,1%
8,2%
7,0%
4,4%
5,1%
3,9%
4,9%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 85,1%
Kommun 2026
MunkedalUddevalla
21,3%
S30,5%
14,1%
14,4%
29,8%
SD19,9%
8,5%
4,3%
5,1%
7,9%
4,2%
6,4%
1,7%
3,9%
2,1%
4,8%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 83,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Munkedal, den ljusare undre är Uddevalla. Skillnaden är Munkedal minus Uddevalla i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,3 % 38,9 % | 32,8 % 33,4 % | 31,8 % 33,8 % | 26,2 % 30,3 % | 27,4 % 31,0 % | 24,9 % 29,4 % | -4,6 |
| SD | 3,3 % 3,6 % | 7,2 % 6,1 % | 19,2 % 15,4 % | 27,4 % 20,6 % | 32,0 % 24,6 % | 28,3 % 21,0 % | +7,4 |
| M | 20,1 % 23,1 % | 26,0 % 28,8 % | 19,5 % 20,5 % | 16,8 % 18,3 % | 15,7 % 17,5 % | 17,3 % 18,2 % | -0,9 |
| C | 14,2 % 6,1 % | 11,8 % 5,0 % | 9,8 % 4,8 % | 9,2 % 6,6 % | 6,1 % 5,0 % | 6,3 % 5,0 % | +1,3 |
| KD | 8,0 % 7,9 % | 7,0 % 6,8 % | 5,0 % 5,3 % | 7,2 % 7,1 % | 8,0 % 6,5 % | 8,2 % 7,0 % | +1,1 |
| V | 4,7 % 5,2 % | 5,1 % 5,2 % | 5,5 % 6,0 % | 6,2 % 6,8 % | 4,4 % 5,7 % | 4,4 % 8,1 % | -3,7 |
| L | 5,9 % 7,5 % | 5,3 % 6,6 % | 3,2 % 4,8 % | 3,1 % 4,9 % | 2,5 % 3,6 % | 4,4 % 5,1 % | -0,7 |
| MP | 3,3 % 4,7 % | 3,9 % 7,0 % | 3,2 % 6,0 % | 2,4 % 3,9 % | 2,4 % 4,0 % | 3,9 % 4,9 % | -1,0 |
| ÖVR | 2,2 % 3,1 % | 0,9 % 1,1 % | 1,0 % 0,9 % | 1,4 % 1,5 % | 1,5 % 2,0 % | 2,3 % 1,3 % | +1,0 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,9%29,4%-4,6pp
SD28,3%21,0%+7,4ppValdeltagande: Munkedal 84,1% · Uddevalla 85,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

