Munkfors vs Sunne — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MunkforsSunne
39,3%
S24,3%
14,0%
23,5%
22,6%
SD21,4%
4,5%
9,6%
5,7%
4,2%
5,2%
7,2%
3,4%
4,7%
3,2%
3,6%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 85,5%
Kommun 2026
MunkforsSunne
54,0%
S21,9%
14,4%
27,6%
10,7%
SD13,7%
9,9%
16,1%
8,2%
3,9%
0,7%
2,5%
0,4%
4,9%
1,4%
2,9%
Valdeltagande 75,3%Valdeltagande 82,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Munkfors, den ljusare undre är Sunne. Skillnaden är Munkfors minus Sunne i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 55,8 % 34,2 % | 56,1 % 32,6 % | 58,1 % 34,9 % | 52,2 % 28,6 % | 44,0 % 28,1 % | 39,3 % 24,3 % | +15,1 |
| M | 9,5 % 23,7 % | 11,8 % 27,4 % | 9,7 % 21,4 % | 8,3 % 17,6 % | 10,3 % 19,6 % | 14,0 % 23,5 % | -9,5 |
| SD | 3,2 % 2,5 % | 4,9 % 4,1 % | 11,4 % 12,6 % | 15,4 % 18,8 % | 24,9 % 24,4 % | 22,6 % 21,4 % | +1,2 |
| C | 9,7 % 19,9 % | 7,3 % 16,8 % | 6,2 % 13,8 % | 8,1 % 15,1 % | 5,6 % 9,5 % | 4,5 % 9,6 % | -5,0 |
| V | 9,1 % 3,9 % | 6,6 % 4,5 % | 4,6 % 3,6 % | 6,1 % 4,8 % | 5,1 % 3,4 % | 5,7 % 4,2 % | +1,5 |
| KD | 2,7 % 5,7 % | 2,9 % 4,4 % | 2,0 % 3,5 % | 3,9 % 7,2 % | 4,4 % 7,3 % | 5,2 % 7,2 % | -2,0 |
| L | 5,5 % 5,2 % | 5,9 % 4,9 % | 3,5 % 4,0 % | 2,9 % 3,9 % | 2,4 % 3,5 % | 3,4 % 4,7 % | -1,3 |
| MP | 2,4 % 3,2 % | 2,6 % 4,1 % | 2,1 % 3,6 % | 1,4 % 2,5 % | 2,1 % 3,1 % | 3,2 % 3,6 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 2,1 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 1,7 % | 1,9 % 1,1 % | 0,4 % 0,7 % | 1,6 % 1,4 % | 1,2 % 1,1 % | 2,1 % 1,6 % | +0,5 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S39,3%24,3%+15,1ppValdeltagande: Munkfors 82,3% · Sunne 85,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

