Nacka vs Värmdö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NackaVärmdö
22,5%
S23,1%
26,9%
25,9%
9,5%
SD16,5%
12,1%
8,7%
6,2%
4,7%
5,3%
5,8%
8,6%
6,7%
7,9%
7,2%
Valdeltagande 88,4%Valdeltagande 89,1%
Kommun 2026
NackaVärmdö
18,9%
S25,4%
33,1%
34,7%
6,3%
SD10,9%
8,1%
6,3%
6,3%
4,4%
4,2%
4,0%
3,7%
3,1%
6,5%
6,3%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 87,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nacka, den ljusare undre är Värmdö. Skillnaden är Nacka minus Värmdö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 43,8 % 42,9 % | 44,0 % 45,9 % | 37,1 % 37,4 % | 28,7 % 27,5 % | 26,9 % 23,7 % | 26,9 % 25,9 % | +1,0 |
| S | 19,9 % 22,4 % | 16,0 % 17,6 % | 17,7 % 20,3 % | 19,4 % 20,5 % | 25,3 % 26,5 % | 22,5 % 23,1 % | -0,6 |
| SD | 1,3 % 2,1 % | 2,8 % 4,1 % | 6,5 % 10,4 % | 10,8 % 17,2 % | 11,8 % 19,8 % | 9,5 % 16,5 % | -7,0 |
| C | 5,7 % 5,5 % | 7,3 % 5,8 % | 6,3 % 5,4 % | 12,2 % 9,8 % | 10,4 % 8,0 % | 12,1 % 8,7 % | +3,4 |
| L | 10,3 % 8,4 % | 9,0 % 7,6 % | 8,5 % 6,2 % | 8,4 % 6,4 % | 7,6 % 5,4 % | 8,6 % 6,7 % | +1,8 |
| MP | 6,6 % 6,4 % | 8,7 % 8,6 % | 9,6 % 8,3 % | 6,5 % 5,4 % | 7,4 % 6,4 % | 7,9 % 7,2 % | +0,7 |
| KD | 6,3 % 6,2 % | 6,9 % 5,4 % | 5,2 % 4,3 % | 6,1 % 5,9 % | 4,0 % 4,5 % | 5,3 % 5,8 % | -0,6 |
| V | 4,3 % 4,3 % | 4,0 % 3,6 % | 4,3 % 3,8 % | 6,5 % 6,0 % | 5,3 % 4,7 % | 6,2 % 4,7 % | +1,5 |
| FI | — — | — — | 3,9 % 3,1 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,9 % 1,8 % | 1,3 % 1,3 % | 0,8 % 0,8 % | 1,4 % 1,4 % | 1,3 % 1,1 % | 1,1 % 1,3 % | -0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD9,5%16,5%-7,0ppValdeltagande: Nacka 88,4% · Värmdö 89,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

