Nacka vs Vaxholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NackaVaxholm
22,5%
S18,6%
26,9%
29,2%
9,5%
SD12,9%
12,1%
12,4%
6,2%
2,8%
5,3%
7,1%
8,6%
9,6%
7,9%
6,5%
Valdeltagande 88,4%Valdeltagande 90,6%
Kommun 2026
NackaVaxholm
18,9%
S11,2%
33,1%
29,2%
6,3%
SD7,4%
8,1%
9,8%
6,3%
5,2%
4,2%
3,2%
3,7%
4,8%
6,5%
5,0%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 89,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nacka, den ljusare undre är Vaxholm. Skillnaden är Nacka minus Vaxholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 43,8 % 46,6 % | 44,0 % 48,5 % | 37,1 % 41,1 % | 28,7 % 30,3 % | 26,9 % 28,7 % | 26,9 % 29,2 % | -2,3 |
| S | 19,9 % 17,2 % | 16,0 % 12,4 % | 17,7 % 15,2 % | 19,4 % 16,4 % | 25,3 % 22,4 % | 22,5 % 18,6 % | +4,0 |
| SD | 1,3 % 1,1 % | 2,8 % 2,6 % | 6,5 % 6,7 % | 10,8 % 13,1 % | 11,8 % 15,6 % | 9,5 % 12,9 % | -3,4 |
| C | 5,7 % 6,9 % | 7,3 % 8,5 % | 6,3 % 7,8 % | 12,2 % 13,3 % | 10,4 % 10,1 % | 12,1 % 12,4 % | -0,3 |
| L | 10,3 % 8,9 % | 9,0 % 9,3 % | 8,5 % 8,7 % | 8,4 % 7,8 % | 7,6 % 7,9 % | 8,6 % 9,6 % | -1,0 |
| MP | 6,6 % 6,9 % | 8,7 % 7,5 % | 9,6 % 8,4 % | 6,5 % 5,5 % | 7,4 % 6,3 % | 7,9 % 6,5 % | +1,4 |
| KD | 6,3 % 7,8 % | 6,9 % 6,9 % | 5,2 % 5,5 % | 6,1 % 7,9 % | 4,0 % 5,2 % | 5,3 % 7,1 % | -1,9 |
| V | 4,3 % 2,9 % | 4,0 % 3,0 % | 4,3 % 3,2 % | 6,5 % 4,7 % | 5,3 % 2,9 % | 6,2 % 2,8 % | +3,5 |
| FI | — — | — — | 3,9 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,9 % 1,7 % | 1,3 % 1,2 % | 0,8 % 0,7 % | 1,4 % 1,1 % | 1,3 % 0,9 % | 1,1 % 1,0 % | +0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,5%18,6%+4,0pp
SD9,5%12,9%-3,4ppValdeltagande: Nacka 88,4% · Vaxholm 90,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

