Hoppa till innehållet

Nässjö vs Sävsjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NässjöSävsjö
27,6%
S
20,1%
17,4%
M
19,2%
24,4%
SD
25,9%
5,7%
C
6,4%
6,3%
V
6,0%
9,6%
KD
13,3%
4,3%
L
4,9%
3,3%
MP
2,4%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 85,9%

Kommun 2026

NässjöSävsjö
24,7%
S
18,9%
14,8%
M
28,2%
25,9%
SD
14,1%
5,3%
C
7,1%
5,6%
V
6,0%
11,7%
KD
21,9%
4,1%
L
1,4%
2,9%
MP
1,3%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 82,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nässjö, den ljusare undre är Sävsjö. Skillnaden är Nässjö minus Sävsjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,9 %
30,4 %
34,4 %
25,3 %
33,8 %
27,4 %
29,4 %
22,1 %
30,0 %
22,5 %
27,6 %
20,1 %
+7,5
SD
3,2 %
4,8 %
7,7 %
9,2 %
19,3 %
18,7 %
22,9 %
25,6 %
28,0 %
29,7 %
24,4 %
25,9 %
-1,6
M
19,2 %
20,4 %
24,1 %
25,0 %
16,7 %
17,9 %
15,4 %
16,4 %
15,9 %
17,3 %
17,4 %
19,2 %
-1,8
KD
14,0 %
20,9 %
11,0 %
17,7 %
9,2 %
15,3 %
10,8 %
17,9 %
8,4 %
14,8 %
9,6 %
13,3 %
-3,7
C
8,0 %
13,4 %
7,0 %
12,3 %
7,0 %
11,5 %
8,4 %
9,9 %
6,2 %
6,9 %
5,7 %
6,4 %
-0,7
V
5,4 %
3,1 %
5,0 %
3,0 %
4,1 %
2,7 %
5,4 %
3,2 %
4,0 %
3,0 %
6,3 %
6,0 %
+0,3
MP
3,5 %
1,8 %
5,2 %
2,8 %
5,2 %
2,6 %
2,9 %
1,7 %
3,0 %
1,6 %
3,3 %
2,4 %
+0,9
L
4,2 %
3,8 %
4,9 %
4,4 %
2,8 %
2,3 %
3,5 %
2,4 %
3,2 %
2,2 %
4,3 %
4,9 %
-0,5
ÖVR
1,7 %
1,4 %
0,7 %
0,3 %
0,7 %
0,8 %
1,4 %
0,9 %
1,3 %
2,0 %
1,6 %
1,8 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,2 %
0,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,6%20,1%+7,5pp
KD9,6%13,3%-3,7pp

Valdeltagande: Nässjö 84,5% · Sävsjö 85,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad