Nässjö vs Vaggeryd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NässjöVaggeryd
27,6%
S25,9%
17,4%
18,8%
24,4%
SD23,4%
5,7%
6,9%
6,3%
5,2%
9,6%
11,5%
4,3%
3,7%
3,3%
2,9%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 86,4%
Kommun 2026
NässjöVaggeryd
24,7%
S25,3%
14,8%
21,9%
25,9%
SD17,6%
5,3%
11,3%
5,6%
5,1%
11,7%
10,4%
4,1%
3,1%
2,9%
2,1%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 83,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nässjö, den ljusare undre är Vaggeryd. Skillnaden är Nässjö minus Vaggeryd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,9 % 37,3 % | 34,4 % 33,4 % | 33,8 % 34,3 % | 29,4 % 29,3 % | 30,0 % 29,8 % | 27,6 % 25,9 % | +1,7 |
| SD | 3,2 % 3,8 % | 7,7 % 7,4 % | 19,3 % 15,5 % | 22,9 % 20,4 % | 28,0 % 25,1 % | 24,4 % 23,4 % | +1,0 |
| M | 19,2 % 19,8 % | 24,1 % 24,6 % | 16,7 % 17,8 % | 15,4 % 15,3 % | 15,9 % 16,4 % | 17,4 % 18,8 % | -1,4 |
| KD | 14,0 % 19,1 % | 11,0 % 14,8 % | 9,2 % 11,9 % | 10,8 % 13,1 % | 8,4 % 10,3 % | 9,6 % 11,5 % | -2,0 |
| C | 8,0 % 8,4 % | 7,0 % 7,8 % | 7,0 % 8,0 % | 8,4 % 10,3 % | 6,2 % 7,5 % | 5,7 % 6,9 % | -1,2 |
| V | 5,4 % 3,5 % | 5,0 % 3,3 % | 4,1 % 3,5 % | 5,4 % 4,2 % | 4,0 % 3,3 % | 6,3 % 5,2 % | +1,1 |
| MP | 3,5 % 2,5 % | 5,2 % 3,6 % | 5,2 % 4,1 % | 2,9 % 2,6 % | 3,0 % 2,5 % | 3,3 % 2,9 % | +0,3 |
| L | 4,2 % 4,6 % | 4,9 % 4,4 % | 2,8 % 3,1 % | 3,5 % 3,6 % | 3,2 % 3,5 % | 4,3 % 3,7 % | +0,6 |
| ÖVR | 1,7 % 1,1 % | 0,7 % 0,7 % | 0,7 % 0,9 % | 1,4 % 1,2 % | 1,3 % 1,6 % | 1,6 % 1,7 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,0 % | — — | — — | — — | — |
Data: ValmyndighetenUppdaterad

