Hoppa till innehållet

Nässjö vs Vetlanda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NässjöVetlanda
27,6%
S
24,9%
17,4%
M
18,4%
24,4%
SD
24,4%
5,7%
C
6,8%
6,3%
V
5,9%
9,6%
KD
10,7%
4,3%
L
4,3%
3,3%
MP
2,8%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

NässjöVetlanda
24,7%
S
26,5%
14,8%
M
20,2%
25,9%
SD
14,8%
5,3%
C
7,3%
5,6%
V
5,1%
11,7%
KD
9,8%
4,1%
L
0,7%
2,9%
MP
2,3%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 82,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nässjö, den ljusare undre är Vetlanda. Skillnaden är Nässjö minus Vetlanda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,9 %
35,9 %
34,4 %
30,4 %
33,8 %
32,1 %
29,4 %
27,8 %
30,0 %
27,5 %
27,6 %
24,9 %
+2,7
SD
3,2 %
2,7 %
7,7 %
6,6 %
19,3 %
16,4 %
22,9 %
22,1 %
28,0 %
27,9 %
24,4 %
24,4 %
-0,0
M
19,2 %
19,6 %
24,1 %
25,3 %
16,7 %
18,3 %
15,4 %
16,9 %
15,9 %
17,7 %
17,4 %
18,4 %
-1,0
KD
14,0 %
14,4 %
11,0 %
11,3 %
9,2 %
9,3 %
10,8 %
11,6 %
8,4 %
9,6 %
9,6 %
10,7 %
-1,2
C
8,0 %
13,0 %
7,0 %
11,4 %
7,0 %
11,0 %
8,4 %
10,9 %
6,2 %
7,6 %
5,7 %
6,8 %
-1,2
V
5,4 %
4,4 %
5,0 %
4,3 %
4,1 %
3,5 %
5,4 %
3,9 %
4,0 %
3,0 %
6,3 %
5,9 %
+0,3
L
4,2 %
5,5 %
4,9 %
5,5 %
2,8 %
3,5 %
3,5 %
3,5 %
3,2 %
2,9 %
4,3 %
4,3 %
+0,1
MP
3,5 %
3,2 %
5,2 %
4,5 %
5,2 %
4,1 %
2,9 %
2,1 %
3,0 %
2,4 %
3,3 %
2,8 %
+0,5
ÖVR
1,7 %
1,3 %
0,7 %
0,6 %
0,7 %
0,7 %
1,4 %
1,1 %
1,3 %
1,4 %
1,6 %
1,8 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,2 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,6%24,9%+2,7pp

Valdeltagande: Nässjö 84,5% · Vetlanda 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad