Hoppa till innehållet

Norberg vs Sala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NorbergSala
32,9%
S
28,7%
17,5%
M
18,5%
22,7%
SD
23,4%
3,7%
C
7,0%
6,6%
V
6,2%
5,9%
KD
6,5%
5,0%
L
4,4%
3,8%
MP
3,6%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 86,1%

Kommun 2026

NorbergSala
35,9%
S
27,4%
15,0%
M
18,0%
8,0%
SD
19,8%
0,7%
C
11,0%
8,0%
V
6,0%
1,2%
KD
4,1%
8,2%
L
1,8%
3,3%
MP
3,1%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 84,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Norberg, den ljusare undre är Sala. Skillnaden är Norberg minus Sala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,5 %
35,5 %
42,4 %
33,5 %
38,4 %
33,5 %
36,5 %
29,3 %
36,9 %
30,5 %
32,9 %
28,7 %
+4,2
SD
3,0 %
2,7 %
7,3 %
6,4 %
20,3 %
15,4 %
21,6 %
22,2 %
25,8 %
27,2 %
22,7 %
23,4 %
-0,7
M
16,3 %
23,0 %
20,0 %
26,3 %
14,2 %
19,9 %
14,1 %
16,0 %
14,3 %
16,8 %
17,5 %
18,5 %
-1,0
C
6,6 %
14,3 %
4,6 %
11,3 %
4,3 %
11,0 %
5,7 %
11,8 %
3,0 %
7,3 %
3,7 %
7,0 %
-3,3
V
12,6 %
5,7 %
11,0 %
4,8 %
8,9 %
4,6 %
9,5 %
6,3 %
7,7 %
5,3 %
6,6 %
6,2 %
+0,4
KD
3,3 %
6,5 %
2,9 %
4,9 %
2,3 %
3,6 %
4,1 %
6,0 %
4,6 %
5,6 %
5,9 %
6,5 %
-0,5
L
4,5 %
6,3 %
4,7 %
6,0 %
2,8 %
4,0 %
3,8 %
4,1 %
3,1 %
3,0 %
5,0 %
4,4 %
+0,6
MP
4,2 %
3,5 %
5,8 %
5,9 %
4,3 %
4,7 %
2,5 %
2,6 %
2,9 %
3,0 %
3,8 %
3,6 %
+0,2
ÖVR
4,8 %
2,5 %
1,1 %
1,0 %
1,7 %
1,1 %
2,1 %
1,6 %
1,7 %
1,4 %
1,9 %
1,7 %
+0,2
FI
—
—
—
—
2,8 %
2,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,9%28,7%+4,2pp
C3,7%7,0%-3,3pp

Valdeltagande: Norberg 83,7% · Sala 86,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad