Hoppa till innehållet

Norberg vs Smedjebacken — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NorbergSmedjebacken
32,9%
S
34,2%
17,5%
M
17,4%
22,7%
SD
26,2%
3,7%
C
4,0%
6,6%
V
4,5%
5,9%
KD
5,5%
5,0%
L
3,3%
3,8%
MP
2,9%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 85,1%

Kommun 2026

NorbergSmedjebacken
35,9%
S
56,1%
15,0%
M
18,4%
8,0%
SD
13,4%
0,7%
C
3,7%
8,0%
V
3,3%
1,2%
KD
1,6%
8,2%
L
0,8%
3,3%
MP
2,5%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 83,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Norberg, den ljusare undre är Smedjebacken. Skillnaden är Norberg minus Smedjebacken i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,5 %
53,7 %
42,4 %
50,9 %
38,4 %
44,1 %
36,5 %
39,0 %
36,9 %
36,3 %
32,9 %
34,2 %
-1,4
SD
3,0 %
2,2 %
7,3 %
6,4 %
20,3 %
18,5 %
21,6 %
22,9 %
25,8 %
30,5 %
22,7 %
26,2 %
-3,5
M
16,3 %
16,1 %
20,0 %
19,7 %
14,2 %
15,0 %
14,1 %
13,9 %
14,3 %
14,1 %
17,5 %
17,4 %
+0,2
V
12,6 %
7,7 %
11,0 %
6,7 %
8,9 %
6,7 %
9,5 %
7,6 %
7,7 %
5,3 %
6,6 %
4,5 %
+2,1
C
6,6 %
7,3 %
4,6 %
5,1 %
4,3 %
5,4 %
5,7 %
6,3 %
3,0 %
4,1 %
3,7 %
4,0 %
-0,3
KD
3,3 %
3,5 %
2,9 %
2,6 %
2,3 %
2,1 %
4,1 %
4,5 %
4,6 %
4,1 %
5,9 %
5,5 %
+0,4
MP
4,2 %
2,9 %
5,8 %
4,1 %
4,3 %
3,6 %
2,5 %
2,1 %
2,9 %
2,4 %
3,8 %
2,9 %
+0,8
L
4,5 %
3,2 %
4,7 %
3,4 %
2,8 %
1,9 %
3,8 %
2,5 %
3,1 %
1,9 %
5,0 %
3,3 %
+1,7
ÖVR
4,8 %
3,5 %
1,1 %
1,1 %
1,7 %
0,8 %
2,1 %
1,3 %
1,7 %
1,2 %
1,9 %
1,9 %
0,0
FI
—
—
—
—
2,8 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD22,7%26,2%-3,5pp
V6,6%4,5%+2,1pp

Valdeltagande: Norberg 83,7% · Smedjebacken 85,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad