Hoppa till innehållet

Nordanstig vs Sundsvall — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NordanstigSundsvall
29,9%
S
33,7%
15,6%
M
18,3%
25,7%
SD
18,1%
7,3%
C
6,3%
5,2%
V
6,7%
6,5%
KD
6,3%
3,4%
L
4,3%
3,8%
MP
4,9%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 85,3%

Kommun 2026

NordanstigSundsvall
29,1%
S
33,7%
21,1%
M
22,1%
18,5%
SD
13,3%
10,9%
C
5,6%
6,3%
V
7,4%
4,3%
KD
7,2%
0,8%
L
2,3%
1,2%
MP
3,8%
Valdeltagande 80,1%Valdeltagande 83,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nordanstig, den ljusare undre är Sundsvall. Skillnaden är Nordanstig minus Sundsvall i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,3 %
42,1 %
37,7 %
38,4 %
38,6 %
41,2 %
32,5 %
37,7 %
31,6 %
37,8 %
29,9 %
33,7 %
-3,9
SD
3,7 %
2,8 %
8,5 %
5,5 %
18,2 %
11,7 %
21,5 %
15,6 %
29,0 %
20,1 %
25,7 %
18,1 %
+7,6
M
14,2 %
21,0 %
18,8 %
26,3 %
14,6 %
19,7 %
11,7 %
16,6 %
13,1 %
16,7 %
15,6 %
18,3 %
-2,6
C
19,4 %
8,2 %
11,4 %
5,1 %
9,4 %
5,3 %
11,8 %
8,3 %
7,1 %
6,4 %
7,3 %
6,3 %
+1,0
V
7,1 %
6,6 %
7,0 %
6,0 %
5,8 %
5,6 %
9,6 %
7,5 %
6,2 %
5,7 %
5,2 %
6,7 %
-1,5
L
5,0 %
7,3 %
5,6 %
6,7 %
3,4 %
4,5 %
2,5 %
4,8 %
2,2 %
3,6 %
3,4 %
4,3 %
-0,9
KD
5,2 %
5,1 %
4,9 %
3,9 %
3,7 %
3,4 %
6,9 %
5,0 %
6,5 %
5,0 %
6,5 %
6,3 %
+0,2
MP
3,5 %
4,5 %
4,6 %
6,3 %
3,7 %
5,1 %
1,9 %
3,2 %
2,9 %
3,8 %
3,8 %
4,9 %
-1,1
ÖVR
3,6 %
2,4 %
1,5 %
1,9 %
0,9 %
0,9 %
1,6 %
1,4 %
1,4 %
1,1 %
2,6 %
1,4 %
+1,2
FI
—
—
—
—
1,8 %
2,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,9%33,7%-3,9pp
M15,6%18,3%-2,6pp
SD25,7%18,1%+7,6pp

Valdeltagande: Nordanstig 82,3% · Sundsvall 85,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad