Nordmaling vs Örnsköldsvik — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NordmalingÖrnsköldsvik
33,0%
S36,4%
16,3%
17,5%
17,8%
SD16,5%
10,0%
8,0%
5,8%
5,0%
7,8%
7,9%
3,7%
3,4%
3,9%
3,7%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
NordmalingÖrnsköldsvik
24,0%
S35,9%
10,6%
17,3%
9,3%
SD9,8%
24,8%
12,3%
8,0%
5,9%
17,2%
7,6%
3,7%
0,8%
2,4%
2,0%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 84,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nordmaling, den ljusare undre är Örnsköldsvik. Skillnaden är Nordmaling minus Örnsköldsvik i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,2 % 49,2 % | 45,5 % 46,9 % | 43,0 % 49,9 % | 35,9 % 44,6 % | 37,4 % 41,5 % | 33,0 % 36,4 % | -3,4 |
| SD | 1,5 % 1,0 % | 3,3 % 3,0 % | 9,3 % 7,0 % | 16,3 % 11,4 % | 21,6 % 17,1 % | 17,8 % 16,5 % | +1,3 |
| M | 11,8 % 14,9 % | 17,3 % 19,0 % | 13,6 % 14,9 % | 12,9 % 12,7 % | 13,6 % 14,2 % | 16,3 % 17,5 % | -1,2 |
| C | 15,8 % 13,0 % | 10,6 % 9,5 % | 11,3 % 9,0 % | 13,6 % 12,1 % | 9,3 % 9,7 % | 10,0 % 8,0 % | +2,0 |
| V | 6,1 % 4,0 % | 7,2 % 4,1 % | 9,2 % 4,3 % | 9,2 % 5,9 % | 5,7 % 4,5 % | 5,8 % 5,0 % | +0,8 |
| KD | 6,5 % 8,4 % | 5,4 % 6,9 % | 4,6 % 6,2 % | 5,9 % 7,2 % | 6,1 % 6,7 % | 7,8 % 7,9 % | -0,0 |
| L | 8,3 % 4,4 % | 6,7 % 4,2 % | 5,1 % 2,8 % | 3,3 % 2,7 % | 2,6 % 2,4 % | 3,7 % 3,4 % | +0,3 |
| MP | 2,5 % 2,8 % | 3,3 % 4,5 % | 2,3 % 3,5 % | 1,7 % 2,2 % | 2,6 % 2,9 % | 3,9 % 3,7 % | +0,2 |
| ÖVR | 1,4 % 2,3 % | 0,7 % 1,8 % | 0,3 % 0,8 % | 1,3 % 1,1 % | 1,0 % 1,2 % | 1,7 % 1,7 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,0%36,4%-3,4ppValdeltagande: Nordmaling 82,6% · Örnsköldsvik 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

