Hoppa till innehållet

Nordmaling vs Umeå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NordmalingUmeå
33,0%
S
35,8%
16,3%
M
16,0%
17,8%
SD
9,2%
10,0%
C
7,4%
5,8%
V
11,7%
7,8%
KD
4,4%
3,7%
L
3,8%
3,9%
MP
10,3%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 86,8%

Kommun 2026

NordmalingUmeå
24,0%
S
32,5%
10,6%
M
20,5%
9,3%
SD
6,1%
24,8%
C
6,9%
8,0%
V
12,8%
17,2%
KD
3,9%
3,7%
L
4,0%
2,4%
MP
9,2%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 84,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nordmaling, den ljusare undre är Umeå. Skillnaden är Nordmaling minus Umeå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
46,2 %
38,6 %
45,5 %
35,3 %
43,0 %
36,1 %
35,9 %
34,5 %
37,4 %
39,8 %
33,0 %
35,8 %
-2,8
SD
1,5 %
0,9 %
3,3 %
2,3 %
9,3 %
5,7 %
16,3 %
8,6 %
21,6 %
10,8 %
17,8 %
9,2 %
+8,6
M
11,8 %
16,5 %
17,3 %
20,9 %
13,6 %
16,5 %
12,9 %
15,4 %
13,6 %
14,9 %
16,3 %
16,0 %
+0,3
C
15,8 %
10,5 %
10,6 %
6,8 %
11,3 %
5,5 %
13,6 %
9,5 %
9,3 %
7,9 %
10,0 %
7,4 %
+2,6
V
6,1 %
8,6 %
7,2 %
11,1 %
9,2 %
12,3 %
9,2 %
15,7 %
5,7 %
10,6 %
5,8 %
11,7 %
-5,9
MP
2,5 %
9,1 %
3,3 %
10,5 %
2,3 %
8,1 %
1,7 %
5,5 %
2,6 %
7,6 %
3,9 %
10,3 %
-6,4
L
8,3 %
6,9 %
6,7 %
6,6 %
5,1 %
4,9 %
3,3 %
4,7 %
2,6 %
3,6 %
3,7 %
3,8 %
-0,1
KD
6,5 %
5,6 %
5,4 %
4,8 %
4,6 %
3,8 %
5,9 %
4,5 %
6,1 %
3,6 %
7,8 %
4,4 %
+3,4
FI
—
—
—
—
1,3 %
6,0 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,4 %
3,3 %
0,7 %
1,8 %
0,3 %
0,9 %
1,3 %
1,7 %
1,0 %
1,1 %
1,7 %
1,4 %
+0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S33,0%35,8%-2,8pp
SD17,8%9,2%+8,6pp
C10,0%7,4%+2,6pp
V5,8%11,7%-5,9pp
KD7,8%4,4%+3,4pp
MP3,9%10,3%-6,4pp

Valdeltagande: Nordmaling 82,6% · Umeå 86,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad